reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Thorium Space podpisał umowę o współpracy z Teledyne e2v

Thorium Space chce zrewolucjonizować światowy rynek technologii satelitarnych i podpisał list intencyjny definiujący obszary przyszłej współpracy z Teledyne e2v Semiconductors.


  • Celem współpracy jest zwiększenie wydajności satelitów.
  • Technologia i hardware tworzone przez partnerów są obecnie niedostępne na rynku.
  • Potencjalni odbiorcy to m.in. wszyscy operatorzy satelitarni.

Teledyne e2v Semiconductors specjalizuje się w produkcji zaawansowanych półprzewodników, które znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym, obronnym i satelitarnym.

– To zdecydowanie największe wydarzenie w naszej historii. Procedowaliśmy je 18 miesięcy, w trakcie których Teledyne badał to co już udało nam się stworzyć. To, że światowy potentat postanowił rozwijać technologie z mało znaną spółką z Polski, pokazuje nad jak bardzo innowacyjnymi produktami pracujemy – komentuje Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Celem współpracy jest zwiększenie wydajności satelitów, m.in. poprzez efektywne rozmieszczenie przepustowości. Wspólne prace, które formalnie rozpoczną się już w czerwcu, dotyczą definicji i rozwoju najnowocześniejszych elementów konstrukcyjnych z wizją usprawnienia efektywnego użytkowania zasobów pojazdów kosmicznych. Ma to na celu doprowadzenie do redukcji kosztów i czasu produkcji, oraz poszerzenia zakresu zastosowania tzw. inteligentnych payloadów telekomunikacyjnych, skutkując niespotykaną nigdy wcześniej elastycznością operacyjną.

– W naszym języku oznacza to tzw. pełny DBF na Ka, czyli Digital Beam Forming – tworzenie wiązek nadawczo odbiorczych poprzez bezpośrednią domenę cyfrową, pracującą aż do pełnego pasma Ka (27-31.5 GHz). To game changer na rynku satelitarnym. Dotychczas taka technologia nie była dostępna. Nic więcej w zakresie hardware w tym segmencie rynku satelitarnego nie da się stworzyć. Będzie można tylko zwiększać skalowalność oraz elastyczność działania poprzez dodawanie kolejnych aplikacji będąc już na orbicie, co jest kolejną innowacją. Chcemy by pierwsze rozwiązania trafiły na rynek w 2024 roku – zapowiada Paweł Rymaszewski.

W ramach współpracy Teledyne E2V dostarczy chip zgodnie ze specyfikacja Thorium Space, a polska spółka „obuduje” go własnym hardwarem czego efektem końcowym będzie DBF Ka Payload – pełny cyfrowy payload telekomunikacyjny oparty o technologię DBF wraz ogromną mocą obliczeniową już na pokładzie, który będzie od razu dostosowany do zastosowań na orbicie geostacjonarnej GEO, czyli odporny na skrajne warunki oraz promieniowanie kosmiczne poprzez 15 lat ciągłej pracy.

W nadchodzących miesiącach partnerzy będą sukcesywnie zawierali umowy dotyczące kolejnych etapów przedsięwzięcia.  


Teledyne e2v Semiconductors SAS jest częścią Teledyne e2v, dostarczającego komponenty i podsystemy do zastosowaniach lotniczych i obronnych. Produkty Teledyne e2v były używane, między innymi, przy teleskopie Hubble’a, projekcie Gaia czy przesyłaniu zdjęć Marsa przez sondę New Horizons. Wśród klientów firmy można wymienić Airbus, Boeing, NASA oraz Thales.

Teledyne e2v należy do Teledyne Technologies Incorporated, amerykańskiego konglomeratu przemysłowego, zatrudniającego prawie 15 tysięcy ludzi. Firma dostarcza elektronikę lotniczą i obronną, produkty i oprogramowanie do obrazowania cyfrowego, oprzyrządowanie monitorujące do zastosowań morskich i środowiskowych, produkty łączności w trudnych warunkach środowiskowych oraz podsystemy do komunikacji satelitarnej.

Thorium Space Sp. z o.o. to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół blisko 40 inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych. Firma ma biura we Wrocławiu i Warszawie. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1