reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny |

APS Energia ma grant na 29 mln PLN i planuje nowy zakład

Giełdowa spółka w ramach dofinansowania opracuje wraz Politechniką Warszawską unikalne systemy magazynowania energii. Jednocześnie zarząd APS Energia podjął decyzję o budowie drugiego zakładu.

Projekt APS Energia pn. „APStorage 2.0. Modułowy – konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej” będzie realizowany w ramach programu "Nowe technologie w zakresie energii". Program został przygotowany, by wspierać osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski. APS Energia znalazła się w gronie sześciu beneficjentów zakwalifikowanych przez NCBiR. Współautorami pozostałych są m.in. PGNiG, Lotos czy Polenergia.

– Mamy rozstrzygnięty konkurs, w którym projekt APS Energia jako lider konsorcjum został rekomendowany do dofinansowania w kwocie 28,98 mln PLN. W najbliższym czasie powinno nastąpić podpisanie umowy. Cały projekt jest wart 41 mln PLN, co powoduje, że środki własne będą stanowiły 12 mln PLN i zostaną wydatkowane w ciągu 3-4 lat. Kwota ta pozwoli na opracowanie i wdrożenie do produkcji nieistniejących dotychczas na rynku, unikalnych pod względem funkcjonalności systemów magazynowania i konfekcjonowania energii elektrycznej, które znajdą się w naszej ofercie – wyjaśnia Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

Jednocześnie zarząd analizuję budowę nowego zakładu produkcyjnego, w którym powstawałby nowe urządzenia.

– Spółka podjęła wstępną decyzję budowy drugiego zakładu, w którym będą produkowane magazyny energii oraz systemy ładowania pojazdów elektrycznych. Nowy zakład miałby powstać na naszej działce w Stanisławowie Pierwszym. Koszt budowy szacujemy na około 30 mln PLN. Obecnie spółka rozpatruje różne źródła finansowania. Z budową chcielibyśmy ruszyć w przyszłym roku, a wiosną 2024 roku zakończyć inwestycję – dodaje Piotr Szewczyk.

APS ma za sobą udany 2021 rok. Przychody Grupy wzrosły o 33 proc. w ujęciu r/r do poziomu 113,3 mln PLN. EBITDA zbliżył się do 14,2 mln PLN wobec 0,7 mln PLN z 2020 roku, a EBIT do 11 mln PLN w porównaniu z 2,6 mln PLN straty odnotowanej rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 9,3 mln PLN (-5,4 mln PLN straty netto w 2020 r.). Jednocześnie rekordowy pod względem wyników okazał się IV kwartał 2021 roku – 56,9 mln PLN przychodów i 12,6 mln PLN zysku netto.

reklama
reklama
May 29 2023 15:20 V20.14.29-1