reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Okmetic via Youtube Przemysł elektroniczny |

W Finlandii powstanie nowa fabryka wafli krzemowych

Producent wafli krzemowych Okmetic zainwestuje prawie 400 mln EUR w budowę fabryki w Finlandii. Celem firmy jest ponad dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych i obrotów.

Globalny popyt na płytki krzemowe wciąż rośnie, a inwestycja ma pomóc firmie Okmetic sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów. Nowy zakład ma powstać obok istniejącej fabryki wafli krzemowych w Vantaa w Finlandii. Celem inwestycji jest ponad dwukrotne zwiększenie zdolności produkcyjnych i biznesowych firmy oraz stworzenie ponad 500 nowych miejsc pracy.

Budowa rozpocznie się najpóźniej na początku 2023 roku, a produkcja ma ruszyć w 2025 roku. Obiekt będzie miał powierzchnię ponad 40 000 m kw. (powierzchnia clean roomu wyniesie około 6 000 m kw.) i zostanie wybudowany obok istniejącej fabryki, maksymalizując synergię między nimi.

Inwestycja o łącznej wartości prawie 400 mln EUR będzie największą inwestycją w historii Okmetic. W ciągu ostatnich pięciu lat firma wydała ponad 100 mln EUR na zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu w Vantaa, a nowa fabryka to kolejny rozdział w historii rozwoju firmy jako dostawcy płytek krzemowych na ten szybko rozwijający się rynek – pisze Okmetic w komunikacie.

– Od kilku lat odnotowujemy silny wzrost, a prognozy rynkowe sugerują, że w branży półprzewodników utrzyma się trend rozwojowy. Nowa fabryka wzmocni pozycję firmy na rynku i położy podwaliny pod dalszy rozwój naszej działalności. W szerszej perspektywie inwestycja może być również postrzegana jako część europejskiego dążenia do większej samowystarczalności w globalnym łańcuchu wartości półprzewodników. Jednak ogólny nacisk zostanie położony na rynki globalne – mówi prezes i dyrektor generalny Okmetic, Kai Seikku.

– Inwestycja umożliwi NSIG – spółce macierzystej Okmetic – odgrywanie bardziej znaczącej roli w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodnikowych płytek krzemowych – dodaje dr Chiu Tzu-Yin, prezes i prezes NSIG.

Działalność nowej fabryki będzie się koncentrować na obecnych produktach i rynkach. Produkcja SOI (Silicon-On-Isulator) zostanie scentralizowana w istniejącym zakładzie, a produkcja wafli 200 mm DSP (Double Side Polished) i SSP (Single Side Polished) oraz hodowla kryształów zostanie rozszerzona na nową fabrykę. Ogólna zdolność produkcyjna fabryk wzrośnie ponad dwukrotnie w stosunku do obecnej zdolności produkcyjnej.

Okmetic zatrudnia obecnie około 600 osób, a inwestycja pozwoli na zatrudnienie ponad 500 nowych pracowników. Rekrutacja rozpocznie się od razu i będzie prowadzona stopniowo.

Rynek rośnie w szybkim tempie

Prognozy zakładają, że w 2022 roku rynek półprzewodników będzie nadal rósł i po raz pierwszy jego wartość przekroczy 600 mld USD. Kluczowe technologie napędzające ten rozwój to m.in. 5G, AI, IoT i pojazdy autonomiczne. Przy wysokim tempie wzrostu niedobory komponentów stanowią wyzwanie dla całej branży.

Okmetic dostarcza zaawansowane, niestandardowe wafle krzemowe do produkcji rozwiązań MEMS, czujników, układów RF i mocy – zapotrzebowanie na te produkty ma wciąż rosnąć, a wafle o średnicy 200 mm mają być wciąż głównym rodzajem podłoży do produkcji chipów stosowanym w branży – wskazuje firma w komunikaci, dodają, że w jej portfolio znajduje się obszerny wybór wafli o średnicach 150 i 200 mm.

Okmetic zwraca też uwagę, że jest aktywnie zaangażowany w różnego rodzaju wspólne badania nad półprzewodnikami oraz projekty UE mające na celu opracowanie przełomowych systemów mikroelektromechanicznych. Firma jest również integralną częścią prowadzącego działalność na szeroką skalę klastra MEMS w Finlandii.

reklama
reklama
May 29 2023 15:20 V20.14.29-2