reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Yole Developpement
Analizy |

NAND i DRAM na drodze do nowych rekordów

Mimo licznych globalnych wyzwań wartość rynku pamięci do 2027 roku ma wzrosnąć do ponad 260 mld USD – prognozuje firma Yole Développement.

– Nawet pomimo pandemii COVID-19 oraz napięć związanych z wojną handlową rynek pamięci w ciagu dwóch ostatnich lat rozwijał się. Przychody w 2020 i 2021 roku zwiększyły się odpowiednio o 15% i 32%. Tak niezwykły wzrost był możliwy dzięki połączeniu ograniczeń produkcji i silnego wzrostu popytu w większości segmentów rynku – mówi dr Simone Bertolazzi, starszy analityk rynku i technologii pamięci w Yole.

Yole przewiduje, że branża pamięci w 2022 roku ustanowi historyczne rekordy. Perspektywy są następujące: wartość rynku DRAM wzrośnie do 118 mld USD (+25%), a NAND flash – do 83 mld USD (+24%). Kolejne lata mają przynieść dalsze wzrosty, do wartości ponad 260 mld USD w 2027 roku, przy 8% CAGR za okres 2021-2027. Jednak rynek wciąż będzie się charakteryzował sezonowością.

Yole zwraca uwagę na silne ożywienie na rynku NOR flash w 2021 roku. Przychody wzrosły o 43% do ​​3,5 mld USD. Według analityków wynikało to z napiętej sytuacji na rynku, która z kolei wywierała presję na wzrost cen. Znaczący wzrost popytu był widoczny w wielu aplikacjach, w tym konsumenckich i IoT, motoryzacyjnych, telekomunikacyjnych i infrastrukturalnych.

Rok 2022 to 35. rocznica wynalezienia pamięci NAND flash. Od 1987 roku gęstość bitów i koszt na bit urządzeń NAND nieustannie się rozwijały. Aby utrzymać takie skalowanie, intensywnie badane są nowe rozwiązania techniczne, w tym architektury CBA, takie jak architektura Xtacking firmy YMTC. Obecnie wszyscy producenci pamięci prowadzą prace badawczo-rozwojowe przy użyciu technologii łączenia typu hybrid bonding. Główni dostawcy, tacy jak Kioxia i Samsung, umieszczają wafer-to-wafer bonding w swoich mapach drogowych rozwoju NAND – wskazuje Yole.

Jeśli chodzi o segment DRAM, Yole wskazuje na obecny konsensus, że skalowanie planarne – nawet z wykorzystaniem litografii EUV – nie wystarczy, aby zapewnić wymaganą poprawę gęstości bitów przez całą następną dekadę. Stąd monolityczna pamięć 3D DRAM – odpowiednik pamięci 3D NAND w pamięci DRAM – jest uważana przez głównych dostawców sprzętu i czołowych producentów pamięci DRAM jako potencjalne rozwiązanie do długoterminowego skalowania. Analitycy Yole uważają, że ta nowatorska technologia 3D może wejść na rynek w latach 2029-2030.

Zaawansowane smartfony są wyposażone w doskonałą pamięć LPDDR5, która obsługuje ultrawydajne aplikacje aparatu i sztuczną inteligencję, zapewniając konsumentom wysokiej jakości obrazy i filmy. Pamięci LPDDR5 mają zwiększoną prędkość transferu w porównaniu z poprzednią generacją pamięci DRAM o niskim poborze mocy. Charakterystyki LPDDR5 umożliwiają urządzeniom dopasowanie zarówno do potrzeb konsumentów, jak i innowacji technologicznych.


Yole Développement


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama