reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Na PŁ otwarto Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami

W nowym laboratorium otwartym w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej zainstalowano szereg najnowszych rozwiązań teleinformatycznych.

– W tej przestrzeni możemy prowadzić badania i kształcenie w wielu obszarach, w tym m.in. w tych związanych z monitorowaniem funkcji życiowych osób – wyjaśnił dyrektor Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych prof. Sławomir Wiak.

Zainstalowane w Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami systemy pozwalają na sterowanie temperaturą i oświetleniem, analizowanie sieci elektrycznej, np. zużycia energii, zarządzanie centralą wentylacyjną z systemem rekuperacji (na ogół ukrytą nad sufitem). Jest też system kontroli włamania i napadu, kontroli dostępu, kontroli wejść i poruszania się po obiekcie, a także system nagłaśniania oraz telewizji dozorowej. Każdy z nich stwarza wiele możliwości programowania i analiz. Ważnym elementem laboratorium jest system zarządzania inteligentnymi budynkami BMS integrujący wszystkie umieszczone w nim podsystemy.

Infrastruktura informatyczna oparta o technologie ICT, w tym: wirtualną rzeczywistość, Big Data, sztuczną inteligencję, internet rzeczy oraz 5G i w nieodległej przyszłości 6G jest strategicznym celem w systemach zarządzania inteligentnymi budynkami. Nowe laboratorium wpisuje się też w wyzwania zrównoważonego rozwoju, co jest szczególnie istotne dla łódzkiej uczelni.

– Odkrywanie wiedzy z baz danych licznie gromadzonych w systemach zainstalowanych w laboratorium jest kluczową kompetencją przyszłości i źródłem innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu inteligentnymi budynkami - dodał prof. Wiak.

W infrastrukturę Laboratorium w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych zainwestowano ok. 2,5 mln PLN część tej kwoty stanowiło dofinansowanie z UE.


Źródło: PAP – Nauka w Polsce, autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2