reklama
reklama
reklama
reklama
© TrendForce
Analizy |

Tajwan generuje 26% przychodów globalnej branży chipów

W 2021 roku Tajwan ustępował tylko Stanom Zjednoczonym jeśli chodzi o udział w światowych przychodach z rynku półprzewodników – raportuje TrendForce.

Tajwan to kluczowy region dla światowego przemysłu półprzewodnikowego. Tamtejsze sektory projektowania układów scalonych oraz pakowania i testowania chipów mają odpowiednio 27% i 20% udziałów w rynku globalnym, co daje drugie i pierwsze miejsce w światowym rankingu regionów.

Co więcej, wyspa odpowiada za 64% rynku foundry, a TSMC, prawdziwy gigant w tym sektorze, który ma ponad 50% rynku kontraktowej produkcji chipów, dysponuje najbardziej zaawansowaną technologią produkcji układów scalonych. Spore osiągnięcia technologiczne prezentują też inne lokalne firmy z tego sektora, czyli UMC, Vanguard i PSMC.

Obecnie segment foundry wafli o średnicy 8 i 12 cali jest zdominowany przez 24 fabryki na Tajwanie, następne są Chiny, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Tajwan wciąż jest górą także jeśli chodzi nowe zakłady planowane po 2021 roku, mając sześć nowych fabryk w budowie. Kolejne są Chiny i Stany Zjednoczone, z odpowiednio czterema i trzema inwestycjami. Tajwańscy producenci inwestowali zresztą w fabryki nie tylko lokalnie, wybierając lokalizacje m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii czy Singapurze, biorąc pod uwagę potrzeby lokalnych klientów i współpracę techniczną.

Analitycy TrendForce oceniają, że w 2022 roku Tajwan będzie odpowiadał za około 48% globalnych mocy produkcyjnych segmentu foundry (wafle 12-cali). Co więcej, wyspa będzie prawdziwym liderem w najnowocześniejszych technologiach produkcyjnych, a jej udział w rynku zaawansowanych procesów poniżej 16 nm (włącznie) wyniesie aż 61%. W kolejnych latach, wraz ze wspomnianym rozwojem tajwańskich producentów w innych lokalizacjach, podane powyżej udziały nieco spadną, do odpowiednio 47% (moce produkcyjne) i 58% (technologie =<16 nm) w 2025 roku – prognozuje TrendForce. 
 

FoundryLokalizacje nowych fabryk
TajwanTSMCTajwan, USA, Japonia, Chiny*
UMCTajwan*, Singapur*
PSMCTajwan
VanguardTajwan
ChinySMICChiny
HuaHongChiny
NexchipChiny
Korea PołudniowaSamsungKorea Południowa, USA
InneGlobalfoundriesUSA, Singapur
TowerEuropa

*TSMC China, UMC Taiwan i UMC Singapore inwestują w istniejące fabryki, a nie budują nowe.


©TrendForce


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1