reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech
Przemysł elektroniczny |

Creotech Instruments coraz bliżej GPW

Kosmiczna spółka Creotech Instruments SA 25 kwietnia opublikowała prospekt i rozpoczęła ofertę publiczną o oczekiwanej wartości ok 59,5 mln PLN brutto z tytułu nowych akcji


Oczekiwane wpływy z oferty publicznej nowych akcji – w kwocie 55,7 mln PLN netto – zostaną przeznaczone na ukończenie kluczowych projektów R&D oraz zwiększenie zdolności produkcyjnej i sprzedażowej. Creotech Instruments zamierza dzięki temu znacznie zwiększyć skalę działalności.


Komisję Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt 25 kwietnia 2022 roku. Nowa emisja obejmuje nie mniej niż 99.140 i nie więcej niż 396.558 akcji serii I o wartości nominalnej 0,10 PLN za jedną akcję. Dodatkowo, w ramach oferty publicznej akcji może zostać zaoferowanych nie więcej niż 100.000 akcji istniejących sprzedawanych przez kluczowych akcjonariuszy spółki.

Zapisy w transzy inwestorów detalicznych będą prowadzone od 9 do 17 maja, a instytucjonalnych – od 19 do 23 maja.

Grzegorz Brona, ©Creotech Instruments

– Ubiegły rok był dla Creotech Instruments bardzo pracowity. Zadebiutowaliśmy na NewConnect, wcześniej z sukcesem przeprowadziliśmy ofertę publiczną, dzięki której udało nam się dynamicznie rozwinąć skalę prowadzonego biznesu. Aktualnie przygotowujemy się do kolejnego kroku milowego, jakim będzie przeniesienie akcji naszej spółki na główny parkiet GPW. Zatwierdzenie prospektu jest więc dla nas bardzo pozytywną wiadomością – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA.

Jak dodaje Grzegorz Brona, debiut na rynku regulowanym planowany jest na najbliższe tygodnie. Aktualnie spółka ruszyła z publiczną ofertą nowych akcji, w ramach której chce pozyskać finansowanie o wartości ok. 59,5 mln PLN brutto.

– Dzięki środkom z emisji zdobędziemy tzw. space heritage – będziemy mogli potwierdzić działanie naszych produktów w kosmosie, co pozwoli nam rozpocząć produkcję satelitów o wartości ok. 1 - 4 mln USD za sztukę. Rozbudujemy też moce produkcyjne, dzięki czemu nasze zdolności wytwórcze wzrosną z 10 do przynajmniej 20 satelitów rocznie, wpłynie to także na segment komputerów kwantowych i UAV. Realizacja tych celów powinna pozytywnie wpłynąć na długoterminowe zwiększenie konkurencyjności naszej spółki i pozwolić nam uzyskać znaczącą pozycję na światowym rynku kosmicznym, z koncentracją na Europie Środkowej – mówi Grzegorz Brona.

Spółka pracuje nad strategicznym projektem EagleEye. To 50 kg pierwszy polski mikrosatelita obserwacyjny oparty na opracowanej przez spółkę platformie HyperSat. Projekt realizowany jest w ramach programu finansowanego przez NCBiR. Jego wyniesienie na bardzo niską orbitę okołoziemską planowane jest na lata 2023 - 2024.  W kwietniu br. firma zakończyła przegląd System Requirements Review projektu PIAST (Polish Imaging Satellites). Tym samym spółka zrealizowała I fazę tego strategicznego projektu, którego celem jest umieszczenie trzech satelitów obserwacyjnych na orbicie okołoziemskiej w 2024 roku. Projekt ma zagwarantować pierwsze, stworzone w Polsce instrumenty Narodowego Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

W 2021 roku Creotech Instruments osiągnął około 40 mln PLN przychodów ogółem i ponad 3 mln PLN wyniku EBITDA.

– Liczymy na to, że pozyskany z emisji kapitał pozwoli nam już w ciągu pierwszych 2 lat znacznie zwiększyć skalę działalności. Sprzedaż nawet kilku satelitów umożliwi nam zwiększenie marży EBITDA o kolejne kilkanaście milionów złotych – dodaje Maciej Kielek, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Creotech Instruments.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2