reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Noctiluca świeci na zielono – spółka już na NewConnect

Toruńska spółka Noctiluca jest jedną z trzech czołowych firm rozwijających technologię emiterów OLED nowej generacji. Pierwsze na świecie komercyjne wdrożenie zielonego emitera jest planowane jeszcze na ten rok.

Noctiluca SA, spółka technologiczna z Torunia działająca w obszarze fotoniki, dzisiaj zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, na rynku NewConnect.  To 383. debiut na NewConnect oraz 7. na tym rynku w 2022 roku.

W 2020 roku rynek wyświetlaczy OLED był wart 36,7 mld USD, a prognozy wskazują, że do 2026 roku ma osiągnąć wartość 83,1 mld USD. Potencjał wyświetlaczy OLED i ekranów przyszłości doskonale rozumie i wykorzystuje Noctiluca. Toruńska spółka rozwija technologię emiterów OLED nowej, 3. i 4. generacji. Są to związki chemiczne w postaci „proszku”, które są najważniejszym elementem wyświetlaczy (telewizorów, monitorów, smartfonów, tabletów, urządzeń wearables czy urządzeń VR i AR) oraz źródeł światła (np. oświetlenie). Rynek smartfonów
stanowi największy co do wielkości segment wyświetlaczy OLED, drugim są telewizory.

Zastosowanie emiterów nowej generacji daje producentom możliwość stworzenia wyświetlacza, który jest supercienki, oferuje wysokiej jakości obraz, a przy tym jest energooszczędny i ma dłuższy czas życia. Co ważne, do jego produkcji nie potrzeba metali ciężkich i metali ziem rzadkich obecnych w wyświetlaczach starszych generacji, pozyskiwanych głównie z Rosji i innych krajów WNP oraz Chin. Z wyżej wymienionych powodów technologia OLED nowej generacji sukcesywnie wypiera poprzednie i jest coraz powszechniej stosowana
w produktach high-end, a emiterami Noctiluca zainteresowali się potentaci z branży m.in. LG Display, który rozpoczyna testować emitery Noctiluca na mocy umowy MTA podpisanej na początku br.

Debiut na NewConnect

12 kwietnia jest pierwszym dniem notowań akcji Noctiluca na rynku NewConnect. Kurs spółki 30 minut po otwarciu rośnie o 32% przy obrotach powyżej 1,6 mln PLN.

– Dziękujemy wszystkim dotychczasowym inwestorom za zaufanie. Tylko w ostatnich miesiącach mogliśmy m.in. dzięki Ich wsparciu otworzyć własny dział B+R w Korei i zwiększyć pięciokrotnie moce produkcyjne naszego toruńskiego laboratorium. To wszystko umożliwia nam dalszy rozwój technologii i już zaowocowało sukcesami – umowami MTA z LG Display oraz z japońskim konglomeratem chemicznym – mówi Mariusz Bosiak, prezes Noctiluca.

Mariusz Bosiak dodaje, że w najbliższych kwartałach spółka liczy na kolejny sukces: pierwsze na świecie komercyjne wdrożenie zielonych emiterów OLED trzeciej generacji.

Spółka od początku postawiła na międzynarodowy zespół. Za rozwój emiterów nowej generacji odpowiadają chemicy z toruńskiego laboratorium firmy i inżynierowie z działu badań i rozwoju Noctiluca w Korei, a za komercjalizację technologii odpowiada polsko-amerykański zespół business development.

Jak podkreśla firma, wyniki pracy naukowców i umowy MTA na testowanie rozwiązań Noctiluca z największymi producentami, pozwoliły spółce na pozyskanie kapitału finansowego od łącznie około 115 inwestorów. Noctiluca, w ramach emisji pre-IPO zebrała łącznie 8,7 mln PLN, w tym w ramach ostatniej, zamkniętej z dużą nadsubskrypcją, transzy 3,5 mln PLN we wrześniu 2021 roku. Uzyskana wtedy wycena wyniosła 41 mln PLN, tj. 28 PLN na akcję.

– Dlaczego uważam, że naszą firmę czeka obiecująca przyszłość? Dlatego, że tworzymy kluczowe składniki urządzeń, z których korzysta każdy z nas. Popyt na smartfony, tablety, telewizory czy urządzenia wearables nie będzie malał, wręcz przeciwnie. Technologia OLED już staje się wiodąca. A to dopiero początek dla kolejnej generacji elastycznych, giętkich wyświetlaczy wymagających emiterów i innych związków o najwyższych parametrach – podsumowuje Krzysztof Czaplicki, COO Noctiluca.


Noctiluca SA (New Materials) – spółka technologiczna z Torunia zajmująca się rozwojem autorskich, zaawansowanych związków chemicznych w obszarze fotoniki, które są wykorzystywane przez producentów wyświetlaczy oraz paneli OLED.

Noctiluca opracowuje i produkuje emitery OLED trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazującymi właściwości TADF (ang. Thermally Activated Delayed Fluorescence, Termicznie Aktywowana Opóźniona Fluorescencja) i hiperfluorescencję, które stanowią kluczowy element wyświetlaczy (monitory, telewizory, smartfony, urządzenia wearables czy VR). W ostatnich miesiącach spółka dokonała skokowego rozwoju technologii – otworzyła własny dział B+R w Korei, zacieśniła współpracę z najważniejszymi instytutami badawczymi z Niemiec (KIT i FEP) i zaczęła realizować projekt z ITRI tj. najważniejszą agencją rozwoju wysokich technologii i przemysłu na Tajwanie.

W zakresie rozwoju potencjału komercyjnego w ostatnim roku spółka nawiązała relacje z kilkudziesięcioma podmiotami branżowymi, podpisała umowy MTA z LG i z japońskim konglomeratem chemicznym oraz zrealizowała wspólny projekt rozwojowy (PoC) z europejskim producentem paneli OLED. Projekt ten powinien przełożyć się na sprzedaż komercyjną zielonych emiterów trzeciej generacji do tego partnera jeszcze w 2022 r., pozycjonując spółkę jako podmiot z pierwszym na świecie komercyjnym wdrożeniem zielonego emitera w najnowszej technologii OLED.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1