reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Zdaniem dystrybutora – Digi-Key

Digi-Key, globalny dystrybutor komponentów, w 2021 roku zwiększył sprzedaż o imponujące 65% – manager sprzedaży Arkadiusz Rataj opowiada o działalności firmy i o sytuacji na rynku komponentów.


Evertiq skontaktował się z dystrybutorami i specjalistami ds. zaopatrzenia w komponenty elektroniczne, aby zapytać, jak eksperci radzą sobie z obecnym niedoborem półprzewodników i jakich narzędzi używają, aby zaspokoić potrzeby klientów. Tym razem rozmawiamy z Arkadiuszem Ratajem, Sales Manager Central Eastern Europe & Turkey w Digi-Key.


Evertiq: – Od momentu wybuchu pandemii problemy związane z dostawami komponentów tylko się nasilały – jak firma ocenia swoją działalność w minionym roku?

© Digi-Key

Arkadiusz Rataj, Digi-Key: – Dwa ostatnie lata przyniosły branży komponentów elektronicznych niemal każde możliwe wyzwanie: ograniczenie produkcji z powodu pandemii COVID-19, wydłużone czasy wysyłki ze względu na opóźnienia w portach, katastrofy naturalne, problemy z dostępem do surowców i wiele innych – a wszystko to w czasie, gdy zapotrzebowanie klientów było wysokie, jak nigdy dotąd.

Jednak pomimo tych nieprzewidywalnych warunków rynkowych, firma Digi-Key szła do przodu po tej wyboistej drodze, kontynuując inwestycje w strategiczne inicjatywy, aby zwiększać możliwości magazynowania, rozwijać lokalną obsługę klienta zarówno cyfrowo, jak i pod względem wsparcia technicznego, skalować ofertę cyfrową i usług internetowych oraz rozszerzać działalność na nowe rynki, zapewniając klientom jak najlepsze doświadczenie zakupowe.

Digi-Key odnotował znaczący globalny wzrost o około 65% w 2021 roku. Sprzedaż i popyt były silne w każdym regionie i segmencie, przyczyniając się do wypracowania w tym roku sprzedaży rocznej na poziomie 4,5 mld USD.

Z dostępnością których grup komponentów był/jest największy problem?

– To żadna tajemnica, że klienci mieli problemy by dostać potrzebne im komponenty, na które było duże zapotrzebowanie, a w niektórych przypadkach skutkowało to zwiększaniem wolumenu zamówień. Doceniamy zatem globalną społeczność inżynierów za to, że w ubiegłym roku, jeszcze bardziej niż w latach poprzednich, projektowali z większą elastycznością jeśli chodzi o dostępne opcje doboru komponentów.

Wciąż obserwujemy popyt na układy półprzewodnikowe, podobnie jak na kondensatory i rezystory. W ubiegłym roku szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się komponenty IoT i powiązane rozwiązania komunikacyjne, które były istotnym motorem działalności Digi-Key w ostatnich latach. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w 2022 roku.

Digi-Key ściśle współpracuje ze swoimi zaufanymi dostawcami na całym świecie, aby zapewnić dostępność zapasów przy tak wysokim poziomie popytu, nawet jeśli dla tradycyjnych dystrybutorów wyzwaniem było nadążanie za ich przepływami magazynowymi.

W przeszłości, w czasie braków komponentów, widoczny był wzrost liczby podrabianych produktów trafiających na rynek – w jaki sposób bronicie się przed tym problemem?

– Tak długie czasy realizacji i nieuniknione braki stwarzały okazje dla dostawców podrabianych komponentów do wykorzystania firm, które desperacko chciały produkować swoje projekty. Firmy musiały rozszerzać łańcuchy dostaw, aby zaspokoić potrzeby, ale nadal zalecałbym dużą wybiórczość w stosunku do swoich partnerów w łańcuchu dostaw, aby zapewniać dostawy autentycznych komponentów.

Dla Digi-Key kluczowym parametrem, którym zdobywamy przewagę konkurencyjną jest jakość. W rezultacie firma Digi-Key intensywnie realizuje programy zgodności i identyfikowalności, które zapobiegają wprowadzaniu na rynek podrabianych części. Byliśmy jednym z pierwszych dystrybutorów na świecie, którzy otrzymali certyfikat CAAP (Counterfeit Avoidance Accreditation Program) zgodnie z najwyższym standardem AS6496, co dodatkowo potwierdza wysiłki i wartości naszego zespołu, aby zapobiegać przedostawaniu się podrabianych produktów do łańcucha dostaw na dowolnym poziomie.

Jak oceniacie obecną sytuację rynkową?

– Jesteśmy dumni z tego, że pracujemy z dostawcami, którzy naprawdę wiedzą, jak ważne są ich produkty dla tworzących innowacje inżynierów i producentów z całego świata. Wiemy, że nasi partnerzy są zaangażowani w szukanie nowych kreatywnych sposobów na zwiększenie dostaw.

Biorąc to pod uwagę, mam nadzieję, że w 2022 roku zobaczymy wzrost podaży i ufam, że nasi partnerzy zrobią wszystko, co w ich mocy, aby być w stanie zaspokoić popyt.

Uważam, że w przypadku niektórych półprzewodników i niektórych elementów pasywnych w pierwszej połowie roku będą się utrzymywać wydłużone czasy realizacji zamówień. Terminy dostaw niektórych części ulegną poprawie w drugiej połowie 2022 roku i chociaż ten rok będzie ogólnie dla wielu trudny, wierzę, że w 2022 roku zobaczymy solidny wzrost w naszej branży.

Jakie plany ma firma na 2022 rok, aby dalej radzić sobie z problemami występującymi w branży dystrybucji komponentów elektronicznych?

– Nie możemy się doczekać oficjalnego otwarcia w tym roku naszego rozbudowanego centrum dystrybucji produktów w Thief River Falls w Minnesocie, dzięki któremu zwiększymy wydajność, by nadążyć za gwałtownie rosnącym popytem. Inwestujemy również w bardziej niezawodne i predykcyjne funkcje wyszukiwania w internecie, wyższe poziomy zapasów i zwiększoną automatyzację w magazynie Digi-Key, co przyniesie korzyści klientom, zapewniając łatwe i wydajne badania, zakupy i dostawę.

Firma Digi-Key zainwestowała również w innowacje, w tym identyfikowalność produktów w formie taśmy ciętej, dostarczając więcej produktów i usług w ramach ekosystemu oraz rozwijając Digi-Key Marketplace, zapewniając klientom na całym świecie jeszcze więcej powodów, aby uczynić Digi-Key swoim pierwszym przystankiem w procesie projektowania.

Digi-Key z niecierpliwością czeka na innowacje naszych klientów, które pojawią się w 2022 roku i cieszymy się, że możemy urzeczywistniać światowe idee.

- Dziękuję za rozmowę!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama