reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Orbit One
Przemysł elektroniczny |

Rosną ceny i wydłuża się czas realizacji zamówień

Sytuacja na rynku komponentów jest nadal bardzo napięcia – ocenia Orbit One w kolejnym komunikacie na temat stanu tego sektora. Sytuację dodatkowo utrudnia inwazja Rosji na Ukrainę.

– Sytuacja na rynku nie poprawiła się i obecnie obserwujemy stały wzrost cen i wydłużenie czasu realizacji zamówień, mimo że producenci ciężko pracują nad zwiększeniem swoich mocy produkcyjnych. Jednak efekty tych działań będą widoczne dopiero w 2023 roku – stwierdza Marcus Gunnebrant, dyrektor ds. łańcucha dostaw w firmie Orbit One, szwedzkim dostawcy usług EMS.

Marcus Gunnebrant wskazuje, że trwający wzrost cen jest spowodowany trzema głównymi czynnikami: wzrostem cen surowców, transportu i zdolności produkcyjnych. Ceny zwiększyły się ostatnio o około 20% i trudno przewidzieć, kiedy się ustabilizują, zwłaszcza w obliczu nowej niepewności spowodowanej wojną w Ukrainie.

Szef łańcucha dostaw Orbit One wymienia też najważniejsze bieżące wydarzenia mając wpływ na rynek komponentów:

Inwazja Rosji na Ukrainę opóźnia przepływ transportu kolejowego z Chin przez Rosję.

Preferowany jest transport lotniczy lub morski, ale nawet w tym przypadku czas realizacji jest długi, a ceny wciąż rosną.

Covid 19 nadal wpływa na przemysł. Ostatnio ucierpiał ośrodek produkcji komponentów w Shenzhen w Chinach, a producenci musieli zamknąć działalność, co spowodowało opóźnienia w dostawach.

Marcus Gunnebrant ma też bezpośrednią wiadomość dla klientów firmy, zachęcając do przekazywania możliwie długoterminowych prognoz zapotrzebowania na komponenty.

– Nasza rada dla wszystkich klientów: należy dokładnie rozważyć swoje zapotrzebowanie i nie zaniżać ani nie zawyżać wymagań w zakresie potrzeb zakupowych. Chcemy widzieć szacunki na co najmniej 18 miesięcy, a nawet 24 miesiące naprzód – dodaje Marcus Gunnebrant.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1