reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Powołano Klaster Metrologiczny

Nowo powołany Klaster Metrologiczny zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu z całej Polski. Deklarację w tej sprawie podpisały 32 podmioty.

W Kielcach – z inicjatywy Głównego Urzędu Miar oraz Politechniki Świętokrzyskiej – powołano do życia Klaster Metrologiczny. Deklarację podpisano w środę podczas podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej, o czym poinformowała przedstawicielka Głównego Urzędu Miar (GUM).

Wśród sygnatariuszy porozumienia o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego są firmy takie, jak Formaster S.A., Mesko, Polska Grupa Zbrojeniowa, Lasertex oraz ważne ośrodki naukowe, między innymi Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Jesteśmy otwarci na kolejne firmy i instytucje, które chciałyby podjąć współpracę – deklaruje przedstawicielka GUM w informacji przesłanej serwisowi Nauka w Polsce.

Według informacji tego urzędu idea powołania klastra metrologicznego wpisuje się w strategię rozwoju GUM, który w Kielcach buduje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny. Kampus będzie ważnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym wspierającym polskich przedsiębiorców i naukowców.

– Klaster Metrologiczny jest kolejnym elementem budującym silne więzi współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami państwowymi oraz biznesem. W przyszłości będzie dostarczał najnowocześniejsze rozwiązania metrologiczne polskiemu przemysłowi – czytamy w informacji prasowej.

Klaster ma działać na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, sprzyjać tworzeniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego przemysłu i wyznaczać nowe trendy metrologiczne, które posłużą gospodarce.

– Chcemy wrócić do tych doświadczeń, w których GUM pełnił funkcję wiodącej instytucji badawczo-rozwojowej w dziedzinie metrologii. Utworzenie klastra metrologicznego sprawi, że wszystko to co naukowe, to co metrologiczne będzie wprost przekładane na potrzeby polskiego przemysłu, aby był lepszy i konkurencyjny – komentuje prof. Jacek Semaniak, prezes GUM.

Źródło: Nauka w Polsce - PAP


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1