reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Nanotusze XTPL trafią do oferty amerykańskiej firmy nScrypt

XTPL SA, dostawca rozwiązań nanodruku dla światowego rynku elektroniki, zacieśnia współpracę poprzez zawarcie umowy licencyjnej z amerykańską firmą nScrypt Inc.

Opracowana i wytwarzana przez XTPL pasta przewodząca CL85 z nanocząsteczkami srebra trafi do oferty produktowej nScrypt i będzie dystrybuowana do użytkowników systemów produkcyjnych nScrypt z branż urządzeń medycznych, obronnych i kosmicznych – informuje spółka w komunikacie.

Firma nScrypt, której siedziba znajduje się w Orlando na Florydzie, od 2002 roku zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń do wysoko precyzyjnego wytwarzania elektroniki drukowanej, inteligentnych opakowań, ogniw słonecznych, systemów komunikacyjnych, a także do druku 3D i biodruku. Wśród klientów spółki znajdują się amerykańskie korporacje technologiczne, instytuty wojskowe, naukowe i badawcze, agencje rządowe i laboratoria krajowe. Rozwiązania technologiczne nScrypt są wykorzystywane przez producentów z sektora medycznego, obronnego czy kosmicznego.

W 2003 roku amerykański producent wprowadził na rynek biodrukarki nScrypt BAT Series, które stały się jednym z flagowych produktów firmy, zaś w lipcu 2019 roku w ramach misji NASA jedno z tych urządzeń trafiło na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Srebrna nanopasta CL85 produkowana przez XTPL będzie pierwszym produktem w ramach współpracy nawiązanej pomiędzy firmami. W tym celu podpisana została umowa licencyjna. Nanopasta XTPL wraz z urządzeniami technologicznymi nScrypt posłuży do rozwoju elektroniki drukowanej nowej generacji.

– Wdrożenie pasty XTPL do naszych systemów depozycji pozwoli na drukowanie drobnych elementów do 25 mikronów przy wysokim współczynniku wysokości do szerokości, co jednocześnie umożliwi przepływ większego ładunku prądu elektrycznego w mikroskopijnym odcinku ścieżki przewodzącej. Nanopasta XTPL może być również spiekana w temperaturach prawie 4 razy niższych niż w przypadku standardowego niskotemperaturowego procesu, osiągając jednocześnie takie same właściwości przewodzące. Dzięki tym cechom nasi klienci zyskają nowe możliwości dla  elektroniki drukowanej nowej generacji za pomocą naszych systemów produkcyjnych 3D. Spodziewamy się, że te wysokowydajne materiały wzbudzą bardzo duże zainteresowanie naszych klientów z sektora obronności, sektora kosmicznego i sektora urządzeń medycznych – mówi Ken Church, PhD, dyrektor generalny nScrypt.

Podpisanie umowy zostało poprzedzone wielomiesięczną współpracą handlową, która rozpoczęła się jeszcze w roku 2021, oraz ewaluacją produktów XTPL przez nScrypt i dla wybranych klientów tego producenta.  

– Cieszymy się, że opracowana przez nas pasta przewodząca CL85 przyciągnęła uwagę tak renomowanej firmy jak nScrypt. (…) Nasza unikalna oferta nanotuszów metalicznych dotrze do zaawansowanych użytkowników nie tylko na potężnym rynku Stanach Zjednoczonych. Pozwoli to również na realizację kolejnego źródła przychodów, wspierając dalszą ekspansję spółki. W ostatnim czasie zintensyfikowaliśmy swoje działania w zakresie tworzenia tuszów i past na potrzeby elektroniki drukowanej. Tworząc formulacje materiałów przewodzących dla naszej metody UPD, opracowujemy produkty do wykorzystania także w innych metodach drukowania. W ten sposób stale dywersyfikujemy ofertę nanotuszów. Dzięki takiemu podejściu mogliśmy nawiązać współpracę z nScrypt, w ramach której wykorzystywany będzie gotowy produkt, sprawdzony przez wielu naszych klientów. Pozwoli to na dalszy rozwój linii nanotuszów XTPL i zwiększenie skali działalności – mówi dr Filip Granek, prezes zarządu XTPL SA.

Nanotusze jedną z trzech linii biznesowych XTPL

Od początku procesu komercjalizacji autorskich tuszów, spółka zrealizowała 30 jednostkowych zamówień dla klientów przemysłowych oraz naukowych z regionów Europy, USA oraz EMEA. Obecnie zespół R&D XTPL pracuje także nad nowymi formulacjami m.in. na bazie nanocząstek złota.

Jednocześnie, w styczniu br. XTPL poinformowała o zawarciu umowy z notowaną na NASDAQ izraelską firmą Nano Dimension Ltd. W ramach tej współpracy XTPL i Nano Dimension będą koncentrować się na rozwoju nowego wydajnego nanotuszu o wysokiej przewodności do przemysłowych zastosowań w produktach Nano Dimension nakierowanych na produkcję płytek PCB. Pierwsze przychody z tego tytułu spółka ma uzyskać jeszcze w 2022 roku.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie rynkowym Nano Silver Inks Market - Forecasts from 2019 to 2024 (Knowledge Sourcing Intelligence LLP) szacowana wartość rynku tuszów przewodzących na bazie nanocząstek srebra może osiągnąć 52,38 mln USD w 2024 roku (CAGR 18,83% na lata 2018-2024). Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi rynku są rosnące wykorzystanie elektroniki w procesach postępującej urbanizacji, miniaturyzacja komponentów elektronicznych, a także możliwość obniżenia kosztów produkcji przy zachowaniu wysokiej przewodności elektrycznej i wydajną produkcję z myślą o ochronie środowiska naturalnego.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama