reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Radiostacje RADMOR-u zdały test interoperacyjności

W marcu tego roku w gdyńskiej firmie RADMOR odbywały się laboratoryjne testy interopracyjności radiostacji SDR różnych producentów.

Celem uruchomionego w 2009 roku programu ESSOR jest rozwój europejskiej technologii radia definiowanego programowo. Dzięki niemu możliwe będzie utworzenie wspólnej bazy przemysłowej sprzętu łączności zapewniającego interoperacyjność sił zbrojnych w Europie. Jest to program kooperacyjny Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski, zarządzany w imieniu rządów tych krajów przez OCCAR, europejską organizację współpracy w zakresie uzbrojenia. Członkami przemysłowego konsorcjum realizującego program ESSOR są firmy: Bittium z Finlandii, Indra z Hiszpanii, Leonardo z Włoch, RADMOR z Polski, Thales z Francji oraz Rohde & Schwarz z Niemiec.

Jak wskazuje RADMOR, waveform ESSOR HDR, opracowany w ramach programu, był już wielokrotnie prezentowany, a jego możliwości i funkcjonalności zostały zademonstrowane również w warunkach rzeczywistego pola walki.

– Te pokazy i demonstracje dowiodły, że waveform ESSOR HDR jest waveformem koalicyjnym i umożliwia siłom lądowym różnych krajów komunikowanie się między sobą podczas wspólnych operacji wojskowych, niezależnie od wykorzystywanych platform radiowych SDR – czytamy w komunikacie.

Przez dwa tygodnie marca tego roku w Gdyni w firmie RADMOR przeprowadzane były kolejne laboratoryjne testy interoperacyjności. Wykorzystano w nich radiostacje czterech europejskich producentów: BITTIUM WIRELESS Ltd, LEONARDO S.p.A., THALES SIX GTS FRANCE S.A.S oraz właśnie RADMOR SA.

– Wyniki testów dowiodły, że technologia ESSOR umożliwia armiom wykorzystującym ją, komunikowanie się podczas wspólnych działań operacyjnych posługując się własnymi radiostacjami tj. wyprodukowanymi przez różnych narodowych producentów. Wykazano m.in., że możliwa jest komunikacja głosowa oraz szybka transmisja danych – informuje RADMOR.

W przyszłym roku przeprowadzone zostaną dodatkowe testy interoperacyjności, w których do obecnie testowanych radiostacji dołączą radiostacje niemieckiej firmy Rohde & Schwarz, która niedawno, tj. w 2020 roku, przystąpiła do programu ESSOR.

RADMOR podkreśla, że od początku aktywnie uczestniczy w kolejnych fazach realizacji Programu ESSOR, dzięki czemu rozwija wiedzę i kompetencje w obszarze technologii radiostacji programowalnych (Software Define Radio), a polskie wojsko ma dostęp i prawa własności do najnowszej technologii w radiokomunikacji militarnej.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama