reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TrendForce
Przemysł elektroniczny |

Ceny NAND flash pójdą w górę w drugim kwartale

Problemy ze skażeniem materiałów do produkcji w fabryce joint venture Kioxia i WDC będą miały przełożenie na wzrost cen pamięci NAND Flash o 5~10% w 2Q22 – ocenia TrendForce.

Według badań TrendForce popyt na pamięci NAND Flash nadal słabnie, na co wpływ mają wysokie zapasy utrzymywane przez kupujących i sprzedających, wojna rosyjsko-ukraińska i rosnąca inflacja. Spadła jednak znacząco podaż tych układów w wyniku skażenia materiałów w japońskich zakładach NAND Flash należących do joint venture Kioxia i WDC, co miało miejsce pod koniec stycznia – to główny powód spodziewanego wzrostu cen NAND Flash o 5~10% w drugim kwartale 2022 roku – oceniają analitycy TrendForce.

Jeśli chodzi o konsumenckie dyski SSD, wojna rosyjsko-ukraińska zmusiła producentów komputerów PC do przyjęcia konserwatywnej strategii magazynowania w 2Q2022, co może nadal wpływać na zamówienia w szczycie sezonu w drugiej połowie 2022 roku oraz zrewidowania w dół prognoz dostaw na 2022 rok. W tym roku produkcja SSD oficjalnie wyszła z cienia niedoboru półprzewodników, Kioxia stopniowo przywraca moce produkcyjne, a globalna wydajność z grubsza zaspokaja zapotrzebowanie klientów. Analitycy przewidują, że wzrost cen w tym segmencie w II kwartale 2022 będzie umiarkowany w porównaniu z pierwotnymi oczekiwaniami, na poziomie 3~8%.

Z kolei jeśli chodzi o rozwiązania SSD klasy korporacyjnej, to wraz ze wzrostem zamówień na potrzeby segmentów serwerów i hiperskalowych centrów danych, czasy realizacji zamówień na dyski SSD wydłużają się z powodu zanieczyszczenia materiałowego w Kioxia i WDC. Klienci natychmiast zwrócili się zatem do firm Samsung i Solidigm. Ponieważ podaż produktów PCIe 4.0 jest ograniczona, dostawcy przyjęli ostrą politykę negocjacji cen, która spowoduje wzrost cen dysków SSD dla przedsiębiorstw o ​​5–10% w drugim kwartale 2022 roku.

W przypadku eMMC, popyt na produkty konsumenckie, takie jak telewizory, Chromebooki i tablety, nadal słabnie, co ogranicza popyt na produkty eMMC o małej i średniej pojemności do marginalnego poziomu. Chociaż zanieczyszczenie surowcami jeszcze nie wpłynęło na podaż 2D NAND o małej pojemności, incydent z zanieczyszczeniem zmienił ogólne podejście do zawierania transakcji na rynku, a co więcej, dostawcy nadal planują stopniowo zmniejszać moce produkcyjne 2D. Dlatego dostawcy chętnie utrzymują zyski poprzez podnoszenie cen produktów i przewiduje się, że wycena kontraktów eMMC w 2Q2022 wzrośnie o 3-8%.

Popyt na rozwiązania UFS osłabił się ze względu na takie czynniki, jak wojna rosyjsko-ukraińska i wysoka inflacja. Z kolei moce produkcyjne w zakresie 3D NAND zmniejszyły się z powodu zanieczyszczenia materiałów w fabrykach Kioxia i WDC. Przewiduje się, że ceny UFS w drugim kwartale 2022 roku wzrosną o około 3~8%. Jeśli chodzi o wafle NAND Flash, chociaż popyt na produkty takie jak dyski flash i karty pamięci jest słaby, są to produkty o niskim priorytecie w łańcuchu dostaw. Ponieważ zanieczyszczenie poważnie wpłynęło na dostawy NAND Flash, przewiduje się, że ceny 3D NAND wzrosną o 5%~10% w 2Q2022.


Źródło: TrendForce


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama