reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Elimen
Przemysł elektroniczny |

Elimen idzie po miliony

Polska firma tworząca rozwiązania dla elektromobilności i energoelektroniki chce pozyskać niemal 9 mln PLN na dalszy rozwój i ekspansję rynkową.

Elimen specjalizuje się w projektowaniu i popularyzacji technologii wpisujących się w potrzeby zrównoważonego rozwoju, takich jak napędy elektryczne oraz magazyny energii o różnych mocach. Celem firmy jest tworzenie nietypowych rozwiązań w bazie R&D oraz dostosowywanie ich do produkcji masowej u zagranicznych partnerów.

– Elimen Group to zespół ludzi o różnorodnych, uzupełniających się  doświadczeniach. Ambicją naszego zespołu jest zdynamizowanie rozwoju polskiej elektromobilności i budowanie zielonej przyszłości dla pokoleń. Projektowane przez nas rozwiązania wpisują się w Cele Klimatyczne ONZ. Era paliw kopalnych jeszcze nie przeminęła, ale niezależność energetyczna budowana w oparciu o odnawialne źródła energii nabiera strategicznego znaczenia zarówno dla klientów indywidualnych, biznesów, jak i całych państw – wyjaśnia Cezary Klimont, prezes Elimen Group.

– Rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju są nie tylko perspektywiczne, ale także potrzebne tu i teraz. Dodatkowo, Elimen, tworząc autorskie koncepcje, aktywnie współdziała z wieloma polskimi firmami, co pomaga w skutecznym budowaniu siły polskiego biznesu na świecie – komentuje Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, która zainwestowała w Elimen Group.

W portfolio spółki znajduje się szereg gotowych konstrukcji własnych, takich jak elektryczne silniki napędowe, systemy sterowania, systemy BMS (Battery Management System) czy przydomowe oraz przemysłowe magazyny energii. Elimen Group tworzy też rozwiązania na zamówienie.

– Prototypy tworzonych przez nas urządzeń są montowane i testowane w naszym laboratorium oraz w hamowni. Z kolei skalowanie produkcji odbywa się na zasobach zewnętrznych – mówi Przemysław Rozmysłowicz, Chief Engineer Officer w Elimen Group.

Po pierwsze: innowacyjne silniki

Motoryzacja jest jedną z podwalin polskiego eksportu – tylko w pierwszej połowie 2021 r. krajowe firmy z sektora produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, sprzedały za granicę towary i usługi o wartości niemal 88 mld PLN. Wzrost sprzedaży o 40 proc. w ujęciu rok do roku był m.in. wynikiem ekspansji Polaków w sektorze elektromobilności. 

Perspektywy globalne są bardzo obiecujące. Szereg państw postrzega elektromobilność jako kluczowe narzędzie sprzyjające dekarbonizacji transportu. W 2021 r. na drogi całego świata wyjedzie ponad 5,5 mln samochodów elektrycznych, a wartość rynku e-mobility osiągnie 244 mld USD. Dynamiczny rozwój globalnej elektromobilności będzie skutkował osiągnięciem poziomu 700 mln zeromisyjnych samochodów już w 2040 r. – wynika z najnowszego raportu, opublikowanego przez Bloomberg New Mobility Finance podczas COP26 w Glasgow. W ten silny trend chce się wpisać Elimen.

– Na co dzień projektujemy systemy napędowe, dla wielu różnych branż – od przemysłu automotive po przemysł budowlany, marynistyczny czy zbrojeniowy. Trzy lata temu podjęliśmy strategiczną decyzję o rozwoju własnych napędów, ze względu na znikomą dostępność rynkową systemów napędowych, które utrzymują swoje realne parametry w warunkach pracy. Naszym celem jest udostępnienie klientowi danych i modeli symulacyjnych aby podjął właściwą decyzje zakupową – wymienia Daniel Śliwka, Chief Technology Officer w Elimen Group.

Zdaniem Daniela Śliwki, długofalowym celem Elimena jest również masowa produkcja w Polsce jako OEM/Tier1, czyli rola dostarczyciela finalnego produktu bezpośrednio do topowych światowych firm. Elimen kupuje infrastrukturę produkcyjną do małych i średnich serii napędów, aby skrócić czas  łańcucha prac R&D dla klientów z sektora automotive.

– Elektromobilność wkracza do świata motorsportu – to fakt. Dla przykładu, od kilku lat rosnącą popularnością cieszy się Formuła E, w której stosowane są wyłącznie pojazdy elektryczne. Elektryczne auta sportowe cechują się nie tylko ekologicznymi walorami, ale również mniejszą zawodnością ze względu na swoją konstrukcję – dodaje Kuba Przygoński, kierowca rajdowy, wicemistrz świata i wielokrotny mistrz Polski, dla którego Elimen przygotował specjalny napęd elektryczny o mocy 1500 KM.

Po drugie: efektywne magazyny energii

Elimen Group coraz mocniej zaznacza swoją obecność także poza światem elektromobilności, tworząc magazyny energii – zarówno małe, przydomowe urządzenia, jak i wielkie, kontenerowe rozwiązania dla przemysłu czy farm OZE.

– Projektujemy i budujemy magazyny dla gospodarstw domowych posiadających instalację fotowoltaiczną – dzięki nim mogą  regulować poziom zużycia oraz przechowywać wytworzoną energię w celu jej późniejszego wykorzystania. Oferujemy też rozwiązania dla przedsiębiorstw, które potrzebują efektywnego źródła zasilania awaryjnego – jako kontenerowe, modułowe i skalowalne magazyny energii oparte o opracowane przez nas systemy sterowania. Równocześnie pracujemy nad unikalną koncepcją rozproszonych magazynów energii, czyli zintegrowanych systemów łączących urządzenia wytwarzające energię elektryczną z siecią i magazynami energii za pomocą specjalnego oprogramowania oraz innowacyjnych falowników zintegrowanych z baterią, zarządzanych przez zdecentralizowany system informatyczny. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii pochodzącej z różnych źródeł – mówi Przemysław Rozmysłowicz.

Inżynierowie Elimen Group tworzą też rozwiązania “szyte na miarę”, oferują również konsultacje, które pozwalają zdefiniować założenia i kryteria produktowe. Plany firmy na przyszłość obejmują m.in. licencjonowanie produktów.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na skalowanie sprzedaży produktów – zwłaszcza napędów i magazynów energii oraz poszerzenie parku maszynowego i zakup komponentów, co pozwoli skokowo zwiększyć produkcję.

Elimen podkreśla też, że inwestuje w wysokiej klasy specjalistów branżowych, dzięki którym możliwy będzie dynamiczny rozwój na rynku krajowym i zagranicznym. Według ostrożnych szacunków, w 2025 roku obroty firmy mają przekroczyć 50 mln PLN.

Rozwój spółki może być znacznie szybszy niż w wielu innych branżach, dlatego, że zarówno rynek elektromobilności, jak i magazynów energii będzie rósł w postępie niemal geometrycznym. Z analiz Bloomberg NFE wynika, że w 2040 roku aż 80% nowo sprzedawanych samochodów będzie napędzanych elektrycznie. Z kolei według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) globalny wzrost produkcji energii z OZE (odnawialne źródła energii) w 2050 roku będzie wyższy o 250% niż obecnie i będzie to wtedy najważniejsze źródło energii. Część z tej energii będzie składowana w magazynach energii różnej mocy. IEA szacuje, że w ciągu najbliższych 5 lat globalna pojemność magazynów energii wzrośnie o 56% do poziomu 270 GW w 2026 roku.

Elimen chce jak najwięcej uszczknąć z tego biznesowego tortu.

©Elimen


 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama