reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MinisterstwoRozwoju
Przemysł elektroniczny |

Porozumienie POLSA i Virgin Orbit w sprawie LauncherOne

Polska Agencja Kosmiczna oraz amerykańska firma Virgin Orbit podpisały list intencyjny w sprawie wprowadzenia w naszym kraju systemu LauncherOne.


Dzięki technologii LauncherOne Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę satelitów także dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza.


Podpisany list zakłada, że POLSA (która jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii) przeprowadzi szczegółową analizę przydatności technologii LauncherOne dla potrzeb m.in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach wynoszenia na orbitę okołoziemską satelitów z terenów Polski. Ma to się stać impulsem rozwojowym dla polskiego przemysłu w szeroko rozumianym obszarze STEM (Science, Technology, Engineering & Maths).

– Dzisiejsze wydarzenie to kolejny etap w budowaniu przez Polskę suwerennego systemu satelitarnego. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacja, zobrazowania Ziemi, czy telekomunikacja są niezastąpione dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju i rozwiązywania sytuacji kryzysowych – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak po uroczystości podpisania listu intencyjnego między POLSĄ a Virgin Orbit.

LauncherOne – technologia wynoszenia satelitów w przestrzeń kosmiczną

Produkowana przez Virgin Orbit technologia LauncherOne to system składający się ze specjalnie przystosowanego samolotu tzw. „nosiciela” (odrzutowiec klasy Boeing 747) oraz uruchamianej z jego pokładu na wysokości około 10-11 km rakiety, zdolnej umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunek o masie do 300 kg.

Pierwszy zakończony powodzeniem start LauncherOne przeprowadzono 17 stycznia 2021 r. Niespełna 12 miesięcy później, podczas trzeciej udanej komercyjnej misji z użyciem opisywanego systemu, dwa z siedmiu wyniesionych małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution.


Do podpisania listu doszło w trakcie wizyty ministra rozwoju i technologii w Stanach Zjednoczonych. W środę Piotr Nowak wraz z prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorzem Wrochną uczestniczyli w rozmowach z prezesem Virgin Orbit Danem Hartem i jej przedstawicielami, w siedzibie głównej firmy w Long Beach w Kalifornii.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1