reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Solytic
Przemysł elektroniczny |

Blisko 2 mln EUR na rozwój monitoringu fotowoltaiki

SpeedUp Energy Innovation inwestuje w berliński start-up Solytic rozwijający technologię monitoringu oraz diagnostyki małych i średnich instalacji fotowoltaicznych.

Berliński startup Solytic rozwijający technologię monitoringu oraz diagnostyki małych i średnich instalacji fotowoltaicznych pozyskał blisko 2 mln EUR finansowania od należącego do SpeedUp Group polskiego funduszu SpeedUp Energy Innovation powered by PGE Ventures.

– Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój produktu i opracowanie wykorzystującej AI technologii opieki nad instalacjami fotowoltaicznymi. Umożliwi to lepsze zadbanie o bezpieczeństwo instalacji oraz ułatwi zarządzanie naprawami – czytamy w komunikacie.

Solytic działający od 2017 roku zbudował silną pozycję na niemieckim rynku fotowoltaicznym, tworząc system do monitorowania i analizy paneli PV. Dzięki rozwiązaniu berlińskiego zespołu zarówno firmy oferujące instalacje, jak i ich klienci, mają dostęp do analizy instalacji w czasie rzeczywistym, a także mogą zwiększyć samą żywotność paneli. Firma współpracuje z takimi międzynarodowymi markami jak Kostal czy Vaillant. Wspólnie z partnerami Solytic monitoruje już ponad 180 000 instalacji fotowoltaicznych – informuje fundusz.

Firma swoje oprogramowanie opiera na sztucznej inteligencji, która jest wykorzystywana do zbudowania ,,cyfrowego bliźniaka" instalacji.

W najbliższych miesiącach Solytic planuje rozpocząć działalność w naszym kraju, a już teraz aktywnie poszukuje partnerów wśród firm instalujących panele fotowoltaiczne. Spółka liczy też na  możliwość powiększenia zespołu o specjalistów z Polski, w takich obszarach jak inżynieria oprogramowania oraz data science.

– Jako SpeedUp Group, przy pomocy jednego z naszych funduszy - SpeedUp Energy Innovation powered by PGE Ventures, dokonaliśmy inwestycji w spółkę Solytic. Start-up tworzy oprogramowanie umożliwiające monitoring paneli fotowoltaicznych w czasie rzeczywistym i sugerującym odpowiednie prace naprawcze. Jest to szczególnie ważne na rynkach, które przeżywały ,,boom" na panele fotowoltaiczne kilka lat temu. Dobrym przykładem jest rynek niemiecki, gdzie instalacje średnio mają 5-6 lat, a co za tym idzie wymagają stałych konserwacji. W Polsce natomiast przewidujemy, że mocne zapotrzebowanie na oprogramowanie Solytic pojawi się w najbliższych latach wraz z rozwojem i dojrzewaniem rynku – czytamy w komunikacie.

W ciągu najbliższego roku spółka planuje dojść do poziomu  260 000 jednostek PV przyłączonych do platformy. Solytic jest w trakcie procesu pozyskiwania rundy B finansowania, które ma jej pozwolić na dalsze skalowanie globalnie. Spółka obecnie jest liderem na rynku niemieckim i planuje wzmocnić swoją obecność na innych rynkach, szczególnie w UE i USA. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama