reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Trzecia gigafabryka Northvolt powstanie w Niemczech

Northvolt podpisał Memorandum of Understanding z landem Schleswig-Holstein i regionem Heide w sprawie budowy fabryki baterii litowo-jonowych o łącznej mocy produkcyjnej 60 GWh rocznie.


  • Gigafabryka Northvolt Drei ma zatrudniać 3000 osób, a pierwsze baterie wyprodukuje pod koniec 2025 roku.
  • Nowa gigafabryka zwiększy możliwości produkcyjne Northvolt do ponad 170 GWh.
  • Celem firmy jest produkcja baterii w sposób charakteryzujący się wykorzystaniem jedynie czystej energii oraz cyrkularnością. 
  • Northvolt Drei będzie także zakładem recyklingu baterii.

Northvolt ogłosił dziś zamiar wybudowania gigafabryki baterii w Heide, Schleswig-Holstein w północnych Niemczech. Z potencjalną roczną mocą produkcyjną wynoszącą 60 GWh, Northvolt Drei dostarczy na rynek europejski zrównoważone baterie litowo-jonowe, wystarczające dla około miliona pojazdów elektrycznych – informuje firma.

– Cieszymy się, że możemy ogłosić projekt Northvolt Drei, który doskonale pasuje do obiecujących przyszłych przedsięwzięć z zakresu czystej technologii, powstających w północnych Niemczech, jak również wspiera szerszą europejską przemianę w kierunku zrównoważonego społeczeństwa, w którym Niemcy grają kluczową rolę – komentuje Peter Carlsson, współzałożyciel i prezes Northvolt.

Główną intencją Northvolt Drei, która ma wyprodukować pierwsze baterie w 2025 roku i zapewnić około 3000 nowych miejsc pracy, jest stworzenie baterii litowo-jonowych o wysokiej wydajności, produkowanych z najniższym śladem środowiskowym w kontynentalnej Europie.

Wybór Heide, Schleswig-Holstein, jest kluczowy dla osiągnięcia celu firmy. W tym właśnie regionie znajdują się najczystsze sieci energetyczne w Niemczech, z których jedna charakteryzuje się nadwyżką energii elektrycznej wytwarzanej przez lądową i morską farmę wiatrową, uzupełnianą energią odnawialną dostarczaną przez połączenie ze źródłami w Danii i Norwegii.

– Sposób, w jaki produkujemy ogniwa bateryjne, ma ogromne znaczenie. Jeśli w produkcji używany jest węgiel, w baterii automatycznie zawarta jest spora ilość CO2, jeśli jednak użyjemy odnawialnej energii, mamy możliwość stworzenia zrównoważonego produktu. Nasza filozofia jest taka, że nowe energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak produkcja baterii, powinny powstawać geograficznie jak najbliżej produkcji czystej energii – mówi Peter Carlsson.

Northvolt podkreśla jednak, że przy wyborze regionu Heide i obszarów przemysłowych otaczających Hamburg chodziło nie tylko o czystą energię. Oprócz położenia w samym centrum powstającego europejskiego łańcucha dostaw baterii, łączącego Skandynawię i Europę kontynentalną, region zapewnia także przestrzeń potrzebną do budowy fabryki o rozmiarach umożliwiających seryjną produkcję, która jest kluczowa do zredukowania kosztów baterii.

– Dostęp do niemieckich kompetencji przemysłowych i doświadczenia z branży motoryzacyjnej zapewni dodatkowe korzyści. Połączenie ekspertyzy z regionu Schleswig-Holstein z doświadczeniem Northvolt w zakresie technologii baterii umożliwi produkcję baterii o najwyższej jakości – zapewnia Northvolt w komunikacie.

Projekt Northvolt Drei oraz wszystkie decyzje podejmowane w związku z budową fabryki będą dyktowane zrównoważonym rozwojem – dlatego fabryka będzie pozyskiwać znaczące wolumeny potrzebnych surowców naturalnych z recyklingu baterii. Jest to spójne z celem Northvolt, który zakłada, że do 2030 roku 50% surowców będzie pozyskiwał z recyklingu.

Poza produkcją baterii, Northvolt Drei będzie także zakładem recyklingu baterii, która zapewni wydajne ponowne użycie produktów ubocznych z procesów produkcyjnych, a także zrównoważone rozwiązanie dla baterii do pojazdów elektrycznych wycofanych z eksploatacji, odzyskanych z europejskich rynków.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1