
Amica wstępnie podsumowała 2021 rok
Przychody w górę, zyski w dół – zarząd Amica SA przekazał szacunkowe skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Kapitałowej za rok obrotowy 2021.
Przychody GK Amica w 2021 roku wzrosły do 3,43 mld PLN (+12% r/r) w porównaniu do 3,07 mld PLN wypracowanymi w 2020 roku.
– Trudniejsze kosztowo dla branży kolejne kwartały minionego roku sprawiły, że zyski nie powtórzyły wyników wysokiej bazy porównawczej roku 2020 – tłumaczy Amica w komunikacie.
Zysk operacyjny w tym okresie spadł do 149,9 mln PLN z 200,5 mln PLN w 2020 roku (-25% r/r), a zysk brutto producenta AGD wyniósł 144,9 mln PLN w porównaniu do 193,7 mln PLN w roku poprzednim.
– Tak jak wyszliśmy wzmocnieni z nieprzewidywalnego roku 2020, tak również jesteśmy zadowoleni z naszej siły operacyjnej i finansowej po roku 2021. Zgodnie z oczekiwaniami, w kolejnych kwartałach minionego roku w coraz pełniejszym wymiarze odczuwaliśmy presję kosztową przy przesuniętych w czasie efektach działań kompensujących wzrost cen surowców – przede wszystkim stali, transportu – szczególnie frachtu morskiego, jak również komponentów – wskazuje Michał Rakowski, członek zarządu Grupy Amica ds. finansowych i zasobów ludzkich.
Ostateczne wyniki zostaną przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Amica SA za rok obrotowy 2021, którego publikację zaplanowano na 31 marca 2022 roku.