reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej już otwarte

Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej wesprze przedsiębiorstwa w ramach czwartej rewolucji przemysłowej – 10 marca oficjalnie zainaugurowano działalność gliwickiego ośrodka.

Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej prowadzi działalność badawczą, wdrożeniową, szkoleniową i edukacyjną a także opracowywać i rozwijać innowacyjne technologie Przemysłu 4.0. Celem ośrodka jest również generowanie know-how oraz własności intelektualnej, pozyskiwanie aparatury umożliwiającej prowadzenie badań i działalności edukacyjnej w celu podnoszenia wiedzy praktycznej polskiej kadry specjalistycznej – informuje Politechnika Śląska.

–  Przemysł 4.0 jest potężną zmianą, to zmiana paradygmatu wytwarzania, nowe rozwiązania produktów, nowa architektura produktów, nowe systemy wytwórcze, nowe modele biznesowe. Zrozumienie tej zmiany, czyli uświadomienie to pierwszy krok. Bardzo dużo zostało już w tym zakresie zrobione, wielu przedsiębiorców potwierdza, że jest w stanie określić czym dla nich jest Przemysł 4.0. Jednak czym innym jest wiedza czym innym praktyka. My chcemy zmierzyć się z tym drugim tematem, aby rozwinąć kompetencje w zakresie Przemysłu 4.0 zarówno po stronie pracowników jak i menadżerów – mówi dr Andrzej Soldaty dyrektor Centrum Przemysłu 4.0.

Podczas oficjalnej inauguracji prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk w imieniu rektora podpisał porozumienie z partnerami strategicznymi z obszaru przemysłu. Są to APA sp. z o.o. oraz EMT Systems sp. z.o.o.

Centrum powołano do życia już w ubiegłym roku, ale idea ta rozwijała się na Politechnice Śląskiej już od wielu lat.

– Nie sposób tworzyć idei Przemysłu 4.0 bez zaangażowania uczelni. Każdy ma świadomość, że na Śląsku właśnie Politechnika Śląska jest tą instytucją, która ze swej natury powinna się angażować się w tego typu aktywności i angażuje się. Uczelnia wyłoniła 6 Priorytetowych Obszarów Badawczych, jednym z nich jest obszar Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0. Jak rozpoczynaliśmy tworzenie POB nie zdawaliśmy sobie sprawy, że aż tak szeroko ta tematyka może być reprezentowana na naszej uczelni. Patrząc na Przemysł 4.0 patrzymy na automatyzację, inżynierię mechaniczną, transport, przetwarzanie danych, ale też patrzymy pod kątem społecznym. Praktycznie każdy wydział znalazł tu swoje zainteresowanie -– powiedział prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

©Politechnika Śląska

Termin Przemysł 4.0 został po raz pierwszy użyty w roku 2011 na targach w Hanowerze. Uczelnia podkreśla, że od razu zaczęła aktywnie działać w tym obszarze, m.in. opracowując raporty, rekomendacje czy organizując konferencje.

– Politechnika Śląska ściśle współpracuje z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, z którą uruchomiła pierwsze w Polsce studia dualne, natomiast w 2018 roku wspólnie utworzyliśmy Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, które było pierwszą tego rodzaju jednostką w Polsce – mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. ŚCKP działało do końca 2020 roku.

Powołane w ub. roku Centrum Przemysłu 4.0 PŚ będzie łączyć działania uczelni z przemysłem. W związku z tym powołano grupy robocze. Ich rolą będzie wypracowywanie nowych rozwiązań i działań wspierających transformację.

– Politechnika Śląska jest wyjątkowym skupiskiem ludzi, którzy zawsze mają coś do zaproponowania i wierzę, że technologie i pomysły które tutaj wypracujemy zrewolucjonizują Śląsk, Polskę i być może Europę. Pamiętajmy, że stosowanie nowoczesnych technologii może podnieść jakość naszego życia – mówi Artur Pollak Prezes zarządu APA sp. z.o.o.

–  W imieniu EMT Systems Centrum Szkoleń Inżynierskich chciałbym podziękować za zaproszenie do tak elitarnego grona jakim jest Centrum Przemysłu 4.0. Zagadnienia Przemysłu 4.0 implikujemy w naszej firmie już od wielu lat i robimy to bardzo często z Politechniką Śląską w ramach różnych projektów zarówno edukacyjnych jak i przemysłowych. Mam pewność, że ta współpraca przyniesie korzyści zarówno dla Politechniki jak i naszej firmy – powiedział Grzegorz Wszołek prezes EMT Systems.

Działalność Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej będzie miało zasięg nie tylko krajowy, ale również międzynarodowy – informuje uczelnia.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2