reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aspocomp
PCB |

Sprzedaż Aspocomp w 4Q2021 poszybowała w górę

Fiński producent PCB zakończył rok podatkowy 2021 mocnym akcentem – sprzedaż za ten okres wzrosła aż o 81%.

– Wzrost sprzedaży netto przyspieszył w ostatnim kwartale roku. Sprzedaż netto za ten okres wzrosła do 10,8 mln EUR, co oznacza wzrost o 81% rok do roku. Sprzedaż netto za cały 2021 rok wzrosła do 33,2 mln EUR, czyli do wyższego poziomu niż przed pandemią. W porównaniu z poprzednim rokiem osiągnęliśmy znakomity wzrost o 29% – komentuje Mikko Montonen, prezes i dyrektor generalny Aspocomp.

Firma ocenia, że najsilniejszy wzrost dotyczył segmentów: motoryzacyjnego, półprzewodnikowego oraz bezpieczeństwa, obrony i lotnictwa. W czwartym kwartale roku 2020 sprzedaż Aspocomp wyniosła 5,9 mln EUR.

Zysk operacyjny za czwarty kwartał wyniósł 1,2 mln EUR, a jego wzrost wynikał głównie z większego zapotrzebowania na najbardziej wymagające technologicznie płytki PCB.

Portfel zamówień na koniec 2021 roku wyniósł 16,5 mln EUR w porównaniu z 4,4 mln EUR rok wcześniej. Jak stwierdza Aspocomp, ta zwyżka to w szczególności efekt zwiększonego popytu ze strony klientów z sektora półprzewodników. Wszystkie zamówienia mają być zrealizowane w 2022 roku.

Przez cały rok 2021 Aspocomp odnotował sprzedaż netto na poziomie 33,2 mln EUR, co oznacza wzrost o 29% r/r (25,6 mln EUR w 2020 roku).

Całoroczny zysk operacyjny wyniósł 2,2 mln EUR, co oznacza wyraźną poprawę ze straty 100 tys. EUR rok wcześniej.

Aspocomp informuje, że kontynuuje zwiększanie mocy produkcyjnych oraz zwiększa inwestycje rozwojowe w nowe produkty i bardziej wymagające technologie, ale instalacja sprzętu została spowolniona częściowo z powodu opóźnień w dostawach materiałów i komponentów ze względu na pandemię. Inwestycje koncentrowały się głównie na podniesieniu wydajności zakładu w Oulu, poprawie automatyzacji i zwiększeniu wydajności produkcji. W 2021 roku Aspocomp wydał na ten cel 1,3 mln EUR.


Jeśli chodzi o prognozy na 2022 rok, to Aspocomp oczekuje poprawy popytu we wszystkich segmentach, chociaż globalny niedobór komponentów może ograniczać wzrost popytu klientów – czytamy w komunikacie.

Aspocomp spodziewa się w 2022 roku wzrostu zarówno sprzedaży netto, jak i wyniku operacyjnego w stosunku do roku 2021.


Aspocomp to fiński producent płytek drukowanych z fabryką w Oulu oraz siecią partnerów w Europie i Chinach, zatrudniający około 140 osób. W zakładzie w Finlandii produkowane są przede wszystkim bardzo zaawansowane technologicznie PCB. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama