reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MLSystem
Przemysł elektroniczny |

ML System z 48-proc. wzrostem sprzedaży w 2021 roku

ML System, zgodnie z szacunkowymi, niezaudytowanymi danymi, wypracował w 2021 roku 188,8 mln PLN przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 48 proc.

W analizowanym okresie wynik EBITDA wyniósł 24,4 mln PLN, czyli o 10 proc. więcej rok do roku.

– Miniony rok należy zaliczyć do udanych. To był czas realizacji strategicznych inwestycji. Zakończyliśmy kluczowy dla nas projekt QGlass, który otworzył „nową erę kwantową”. Równolegle realizowaliśmy inwestycje w ramach projektu 2DGlass, który zostanie zakończony w bieżącym roku. Pomimo pandemii, która wpłynęła na większą absencję pracowników i wydłużenie terminów dostaw komponentów oraz maszyn, w 2021 roku odnotowaliśmy mocny, dwucyfrowy wzrost sprzedaży, umacniając naszą pozycję w branży. Relokacja urządzeń i dostosowanie ciągów technologicznych do realizowanych inwestycji wpłynęły na osiąganą w ubiegłym roku rentowność operacyjną  – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W 2021 roku, zgodnie z danymi szacunkowymi, spółka wypracowała 26,7 mln PLN zysku brutto ze sprzedaży oraz 1,7 mln PLN zysku netto. Na wynik roku 2021 duży wpływ miały wysokie koszty amortyzacji, zarówno wynikające z dynamicznie realizowanych inwestycji rozwojowych, jak również przyspieszona amortyzacja rozliczana w strategicznych projektach B+R.

Dzięki realizowanym inwestycjom w ramach projektów „nowej ery kwantowej” spółka wypracowuje przewagi technologiczne, które jej w opinii stanowią bazę dalszego, dynamicznego wzrostu, aby w przyszłości stać się wiodącym, globalnym dostawcą produktów opartych o technologię kropek kwantowych, dedykowanych m.in. obiektom architektonicznym i sektorowi automotive.

– Rynki ukraiński i rosyjski nigdy nie stanowiły dla spółki istotnego biznesowo i strategicznie kierunku rozwoju. Zaistniała sytuacja uświadomiła wszystkim, że niezależność i dywersyfikacja źródeł energii jest kluczowa dla Europy. Naturalnym kierunkiem realizacji tej strategii będzie przyspieszenie transformacji energetycznej. Nasze produkty oparte o technologię kropek kwantowych idealnie wpisują się w trendy i politykę klimatyczną Europy. Dużym atutem naszych technologii jest uniezależnienie od dostaw komponentów z Azji – dodaje Dawid Cycoń.

Firma zwraca też uwagę, że popyt na instalacje energii odnawialnej będą stymulowały inflacja i skokowo rosnące ceny energii. Jak ocenia Dawid Cycoń, nowe produkty, portfolio, dodatkowe obszary działalności, a także zmiany organizacyjne, logistyczne i magazynowe sprawiły, że ML System wszedł w 2022 rok bardzo dobrze przygotowany na kolejne wyzwania.


ML System oferuje rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV), a także produkty tradycyjnej fotowoltaiki, smart city oraz specjalistyczne szkło, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. ML System dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. O

Szacunkowe wyniki Grupy ML System za 2021 rok:

  • skonsolidowane przychody ze sprzedaży: ok. 188,8 mln PLN, wobec 127,3 mln PLN w roku 2020 r.,
  • skonsolidowany wynik EBITDA: ok. 24,4 mln PLN, wobec 22,1 mln PLN w 2020 r.,
  • skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży 26,7 mln PLN, wobec 30,7 mln PLN w 2020 r.,
  • skonsolidowany zysk netto: ok. 1,7 mln PLN, wobec 10,2 mln PLN w 2020 r.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1