reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Centrum Badań Kosmicznych PAN przestało dostarczać dane pomiarów laserowych satelitów

CBK PAN zaprzestało dostarczania pomiarów laserowych rosyjskich satelitów GLONASS, czyli odpowiedników systemu GPS. Satelity te wykorzystywane są przez rosyjską armię. Do poprawnego działania muszą znać swoje położenie - a to zapewniają im pomiary laserowe.

 

– W związku z agresją militarną na Ukrainę i na prośbę naszych kolegów ze stacji laserowej z Kijowa, CBK PAN w Borówcu k. Poznania wstrzymuje dostarczanie pomiarów laserowych wszystkich rosyjskich satelitów w ramach Internationl Laser Ranging Service (ILRS) – głosi oświadczenie szefa Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu dr. Pawła Lejby, opublikowane na profilu facebookowym CBK PAN.

Podano, że ILRS to międzynarodowa organizacja zrzeszająca kilkadziesiąt stacji laserowych z całego świata - najwięcej z Europy. Wszystkie stacje w ramach ILRS śledzą różne satelity.

– Dzięki takim pomiarom orbity śledzonych satelitów są bardzo dobrze znane, co pozwala na realizowanie różnorodnych zadań. Dla Rosji szczególnie istotne są satelity systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. To rosyjski odpowiednik amerykańskiego systemu GPS - wyjaśnił dr Lejba.

Dodał, że do poprawnego działania satelity muszą znać bardzo dokładnie swoje położenie.

– Pomiary laserowe dostarczają precyzyjnych informację o położeniu śledzonych satelitów. Mowa tu o pojedynczych centymetrach i precyzji dochodzącej do kilku milimetrów. Dokładne orbity satelitów nawigacyjnych GLONASS przekładają się m. in. na dokładne współrzędne wojskowych odbiorników na powierzchni Ziemi, wykorzystywanych przez rosyjską armię – opisał naukowiec.

We wtorek CBK-PAN zaapelowało na Facebooku o podpisanie petycji, której celem jest odcięcie rosyjskiego systemu GLONASS od danych ILRS.

Jak wyjaśniono w apelu, aby prawidłowo funkcjonować, GLONASS potrzebuje stałego dostarczania pomiarów satelitarnych, które są zbierane przez globalnie rozproszone obserwatoria Satelitarnego Zasięgu Laserowego zorganizowane w ramach ILRS. Organizacja odbiera, gromadzi i zapewnia dostęp do obserwacji satelitarnych, które są zwykle wykorzystywane do badań naukowych.

– W czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy obowiązują ciężkie sankcje międzynarodowe, wzywamy ILRS do zaprzestania udziału w gromadzeniu i dystrybucji satelitarnych danych laserowych GLONASS, które wspierają systemy satelitarne rosyjskiego wojska – czytamy na profilu CBK-PAN.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, autor: Szymon Zdziebłowski


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama