reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Rozpoznanie terenu na miarę zastosowań militarnych

System przetwarzania i rozpoznawania obrazów terenu w czasie rzeczywistym do zainstalowania na dronach opracowały WAT i Politechnika Świętokrzyska.


Urządzenie lokacyjne, zainstalowane np. na platformach bezzałogowych (dronach), może dostarczyć dokładnych danych nawigacyjnych podczas długotrwałego lotu bez wykorzystania urządzeń nawigacji satelitarnej i niezależnie od pogody.


„Układ przetwarzania i rozpoznawania obrazów terenu w czasie rzeczywistym do systemów rozpoznania i samonaprowadzania” to projekt zrealizowany w ramach konkursu dla młodych naukowców „Przyszłościowe technologie dla obronności” w konsorcjum naukowym kierowanym przez Wojskową Akademię Techniczną.

Jak wyjaśnia kierownik projektu, dr inż. Witold Bużantowicz z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT, systemy nawigacji satelitarnej są powszechnie stosowane w obszarach techniki cywilnej i wojskowej. Bardzo dokładnie określają współrzędne, jednak łatwo zakłócić ich działanie, co wyklucza ich zastosowanie w warunkach konfliktu zbrojnego z przeciwnikiem dysponującym porównywalnymi możliwościami technicznymi.

Opracowany w latach 2018-2021 układ opiera się na wysokowydajnych algorytmach przetwarzania sygnałów, o bardzo wysokiej użyteczności w zastosowaniach militarnych, w szczególności na platformach bezzałogowych.

– Urządzenie dostarcza dokładnych danych nawigacyjnych podczas długotrwałego lotu bez wykorzystania urządzeń nawigacji satelitarnej. Wysokowydajne rozwiązania sprzętowo-programowe do interpretacji danych o naturalnym otoczeniu obiektu latającego (w szczególności ukształtowaniu i pokryciu terenu) zapewniają w pełni autonomiczny lot obiektu po określonej trasie lub samonaprowadzanie na odległy punkt docelowy – tłumaczy dr inż. Bużantowicz.

Dodaje, że układ będzie przeznaczony do zastosowania w platformach bezzałogowych o dużych zasięgach, lecących poniżej horyzontu radiowego.

– Potencjalne wdrożenie wyników projektu w MON dostarczy na wyposażenie Sił Zbrojnych RP system nawigacji o dużym potencjale bojowym i wysokiej skuteczności, którego budowa i działanie pozostawałyby pod kontrolą narodowych podmiotów. Stworzy to podstawy do zwiększenia możliwości uderzeniowych rodzajów wojsk, przede wszystkim lotnictwa, wojsk rakietowych i artylerii – zapowiada kierownik projektu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama