reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt: gigafabryka w miejscu byłej papierni

Nowa szwedzka gigafabryka ma rozpocząć działalność pod koniec 2024 roku, wykorzystując w 100% czystą energię do produkcji materiałów katodowych przeznaczonych do ogniw akumulatorowych Northvolt.

Northvolt i Stora Enso ogłosiły dziś podpisanie listu intencyjnego w sprawie zakupu papierni Kvarnsveden i otaczającego ją obszaru przemysłowego w Borlänge w Szwecji. Northvolt przystosuje zakład do produkcji materiałów aktywnych i ogniw akumulatorowych, odnawiając i ponownie wykorzystując większość istniejących obiektów i infrastruktury.

Pierwszy etap inwestycji ma zostać zrealizowany pod koniec 2024 roku, gigafabryka rozpocznie wówczas produkcję, zatrudniając do 1000 osób. Po uzyskaniu pełnych mocy, zakład będzie produkował materiały katodowe do 100 GWh akumulatorów. W zakładzie będzie także realizowana produkcja samych ogniw.

Założony w 1900 roku zakład produkował celulozę i papier przez ponad 120 lat, aż do zamknięcia w 2021 roku, gdy pracę straciło 400 osób. Stora Enso podkreśla, że umowa to wynik zaangażowania firmy w znalezienie najlepszego długoterminowego rozwiązania dla swoich byłych pracowników i dla miasta Borlänge. Northvolt otrzyma wsparcie kluczowych menedżerów Kvarnsveden, którzy pozostaną na miejscu w trakcie transformacji zakładu.

– Fabryka odegra kluczową rolę w realizacji zamówień od kluczowych klientów o wartości ponad 50 mld USD i dołączy do szerszej europejskiej sieci produkcyjnej, rozwijanej wraz z partnerami w Szwecji, Norwegii, Polsce, Niemczech i Portugalii – informuje Northvolt w komunikacie.


Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Northvolt zatrudnia około 2500 pracowników 100 różnych narodowości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 50 mld USD od takich kluczowych klientów, jak m.in.. BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar.

Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland zwiększa swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 mln USD w budowę wysoce zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tysięcy m kw.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-2