reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Komax
Biznes |

Schleuniger i Komax planują fuzję

Metall Zug AG i Komax Holding AG podpisały umowę, na mocy której Grupa Metall Zug połączy Schleuniger z Komax.

Metall Zug połączy jednostkę biznesową Wire Processing – Grupa Schleuniger, z Grupą Komax w zamian za 25% udziałów w Komax Holding AG. Transakcja zostanie przeprowadzona w drodze „quasi-fuzji”, w ramach której Komax Holding AG w ramach podwyższenia kapitału wyemituje nowe akcje i przydzieli je spółce Metall Zug AG w zamian za akcje Schleuniger AG. Metall Zug i Komax w lutym tego roku ogłosiły podpisanie porozumienia w tej sprawie.

– Dzięki połączeniu Grupy Schleuniger z Grupą Komax, obie strony zwiększą konkurencyjność na światowym rynku obróbki przewodów – zapewniają firmy.

Schleuniger i Komax chcą wspólnie wykorzystywać perspektywy biznesowe w rozwijających się obszarach automatyzacji obróbki kabli, cyfryzacji, autonomicznej jazdy i e-mobilności.

– W przyszłości globalny niedobór wykwalifikowanych pracowników będzie się nasilał, co implikuje duży potencjał wzrostu w obszarze automatyzacji. Wymaga to dużych inwestycji w innowacyjne produkty i rozwój rynku. Aby nadal generować wysokie zyski w tym środowisku, potrzebne będą znaczne zasoby ludzkie i finansowe – czytamy w komunikacie.

Fuzja ma też pomóc pochodzącym z Europy firmom poprawić konkurencyjność na rynkach azjatyckich, które zyskują coraz większe znaczenie w branży motoryzacyjnej.

W ubiegłym roku biznes Wire Processing znacząco zwiększył sprzedaż netto do 206 mln CHF (150 mln CHF w roku poprzednim) i wygenerował marżę EBIT na poziomie około 7%. Mocno wzrosła też liczba zamówień, co doprowadziło do wysokiego backlogu pod koniec 2021 roku – czytamy w komunikacie.

Transakcja uzależniona jest m.in. od zatwierdzenia przez akcjonariuszy Komaxu oraz zgody właściwych organów ochrony konkurencji na połączenie.

Przewiduje się, że proces połączenia zostanie sfinalizowany w trzecim kwartale 2022 roku.


Metall Zug to grupa firm przemysłowych z siedzibą w szwajcarskim Zug. Grupa zatrudnia około 3000 pracowników i składa się z pięciu jednostek biznesowych, w tym właśnie Wire Processing – Grupa Schleuniger. Firma Schleuniger powstała w 1975 roku i dostarcza rozwiązania dla przemysłu obróbki i testowania kabli. Schleuniger i jego spółki zależne, DiIT, adaptronic i Cirris, zatrudniają ponad 900 pracowników.

Komax to szwajcarska firma z zakładami produkcyjnymi w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Afryce, zapewniająca lokalną sprzedaż i wsparcie serwisowe w ponad 60 krajach. Od 1975 roku Komax rozwinął się z trzyosobowej firmy do grupy składającej się z ponad 40 firm i ponad 2000 pracowników. Komax dostarcza rozwiązania do obróbki kabli i koncentruje się na czterech segmentach rynku: motoryzacyjnym, lotniczym, telekomunikacyjnym/datacom oraz przemysłowym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama