reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Thales Alenia Space
Przemysł elektroniczny |

Kolejny satelita COSMO-SkyMed już na orbicie

Na początku lutego, po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie rakiety Falcon-9 firmy SpaceX, na docelową orbitę wprowadzono drugiego satelitę drugiej generacji konstelacji COSMO-SkyMed.

Piętnaście minut po rozłączeniu od rakiety nośnej kontrolę nad satelitą przejęło Centrum Kosmiczne Telespazio we włoskim Fucino.

Satelitę skonstruowała spółka Thales Alenia Space, spółka joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%), a na orbicie obsługiwana jest przez Telespazio, spółkę joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%).

Druga generacja konstelacji COSMO-SkyMed jest finansowana przez Włoską Agencją Kosmiczną (ASI), z funduszy przyznanych przez włoskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Ministerstwo Obrony. System zagwarantuje kontynuację obserwacji Ziemi prowadzonej obecnie przez satelity SAR (radar z syntetyczną aperturą, ang. Synthetic Aperture Radar) pierwszej generacji COSMO-SkyMed, umieszczone na orbicie w latach 2007-2010.

Na mocy porozumienia ministrów obrony Włoch i Polski z 2014 roku dane obrazowań radarowych COSMO-SkyMed udostępniane są również Polsce. Utworzony w Białobrzegach pod Warszawą Ośrodek Rozpoznania Obrazowego Sił Zbrojnych RP posiada stały, niemal natychmiastowy dostęp do danych dostarczanych przez satelity COSMO-SkyMed poprzez utworzony Segment Naziemny Polskiego Użytkownika Wojskowego. Jest on częścią ogólnych segmentów naziemnych całego systemu. Wraz z rozwojem drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed dostęp do danych dla polskiego wojska będzie coraz szerszy.

– Sukces tego startu to bardzo ważne wydarzenie dla całej drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed. Zapewnienie planowanej konfiguracji 4 satelitów będzie dużym krokiem naprzód w zakresie technologii i wydajności oraz umocni Thales Alenia Space na pozycji światowego lidera w dziedzinie infrastruktury do obserwacji Ziemi za pomocą radarów – powiedział Massimo Comparini, starszy wiceprezes Thales Alenia Space ds. eksploracji, obserwacji i nawigacji.

Umieszczenie na orbicie drugiego satelity wykorzystującego najnowsze technologie i rozwiązania inżynieryjne będzie stopniowo prowadzić do zastąpienia pierwszej generacji satelitów drugą i tym samym – przy wykorzystaniu pełnej konstelacji 4 satelitów – zwiększenia wydajności systemu i znacznego poszerzenia liczby jego zastosowań – czytamy w komunikacie.

Dane otrzymywane przez lata z systemu COSMO-SkyMed dostarczyły informacje z zakresu obserwacji środowiska i terytorium kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa czy zarządzania sytuacjami kryzysowymi. W ramach programu Komisji Europejskiej Copernicus obrazy wykonywane przez satelity COSMO-SkyMed mają duże znaczenie dla usługi szybkiego mapowania w zakresie zarządzania sytuacjami wyjątkowymi (CEMS) – w przypadku katastrofy naturalnej czy humanitarnej satelity dostarczają mapy obszarów dotkniętych kryzysem w ciągu kilku godzin, jak na przykład po erupcji wulkanu na La Palmie, skąd system COSMO-Sky-Med dostarczył mapy i dane dotyczących ruchów lawy.


Thales Alenia Space dostarcza rozwiązania z zakresu telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, zarządzania środowiskiem, badań, nauki i infrastruktury orbitalnej. Firma opracowuje systemy satelitarne, które zapewniają połączenie i pozycjonowanie w dowolnym miejscu i czasie, obserwują naszą planetę, ulepszają zarządzanie jej zasobami, a także eksplorują nasz Układ Słoneczny i przestrzeń poza nim. Jako spółka joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%) Thales Alenia Space współpracuje również z Telespazio, tworząc Space Alliance oferujący rozwiązania dla sektora kosmicznego. Thales Alenia Space w 2020 roku osiągnęła skonsolidowane przychody w wysokości ok. 1,85 mld EUR i zatrudnia ok. 7,7 tys. pracowników w 10 krajach w 17 lokalizacjach w Europie (w tym w Polsce) i w 1 w USA.

Utworzony w 2005 roku Space Alliance (ang. kosmiczny sojusz) to strategiczne partnerstwo firm Leonardo i Thales, ważnych podmiotów przemysłu kosmicznego we Włoszech i we Francji. Składa się z dwóch spółek joint venture – Telespazio (Leonardo 67%, Thales 33%) i Thales Alenia Space (Thales 67%, Leonardo 33%). 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2