reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© GreenWay
Przemysł elektroniczny |

GreenWay ma nowych inwestorów i 85 mln EUR na rozwój

Spółka elektromobilna GreenWay otrzyma 85 mln EUR na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania.

Dziś Helios Energy Investments oraz Generation Capital sfinalizowały umowę ze spółką GreenWay Holding, na mocy której przekażą GreenWay ponad 85 mln EUR na przyspieszenie rozwoju spółki. Do tej rundy finansowania dołączyli także obecni akcjonariusze – janom a.s. oraz Neulogy Ventures. Jest to największa znana inwestycja w sektorze elektromobilności w tym regionie Europy – czytamy w komunikacie.

Jak wskazuje GreenWay, zawarcie umowy zbiega się w czasie z przyspieszeniem rozwoju rynku samochodów elektrycznych. W 2021 roku, już jeden na pięć sprzedanych samochodów w Europie posiadał napęd w pełni elektryczny, co pozwoliło na sprzedaż 2 mln sztuk pojazdów elektrycznych, podczas gdy w 2020 roku ilość ta wynosiła jedynie 1,3 mln sztuk. GreenWay wraz z nowo pozyskanymi akcjonariuszami widzi również ogromny potencjał rozwoju tego rynku w regionie, liczącym ponad 100 mln mieszkańców. Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na postrzeganie inwestycji jest bardzo szybko rosnący i konsolidujący się rynek infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Europie – ocenia firma.

– Założyliśmy spółkę GreenWay aby uczynić Europę miejscem czystszym, zdrowszym i mniej zależnym od ropy naftowej. Aby to osiągnąć, budujemy infrastrukturę do ładowania, która umożliwi szybszy wzrost liczby samochodów elektrycznych, co jest kluczowym elementem naszej wizji. Mniejsza zależność od importowanych paliw kopalnych jest szczególnie istotna zwłaszcza teraz, gdy doświadczamy deficytu gazu ziemnego, wzrostu cen energii oraz głośnych w ostatnim czasie zawirowań politycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. (...)

Znacząca część pozyskanego kapitału zostanie przeznaczona na dalszą rozbudowę firmy oraz sieci stacji ładowania. Będziemy również skupiać się na poprawie naszych możliwości technologicznych, które obecnie – obok fizycznej budowy infrastruktury – znajdują się w centrum naszej strategii – komentuje Peter Badik, współzałożyciel i prezes zarządu GreenWay Holding.

Sieć GreenWay to obecnie 488 stacji ładowania oferujących głównie szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Z usług spółki korzysta aktualnie blisko 30 tys. zarejestrowanych klientów. GreenWay jest również operatorem infrastruktury ładowania należącej do takich marek, jak IKEA, Żabka, InPost, Mercedes, Kia i wielu innych.

– Pozyskanie nowych inwestorów pozwoli nam znacząco przyspieszyć proces rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania. Zamierzamy również pogłębić współpracę z biznesem i stać się partnerem pierwszego wyboru dla firm, które zamierzają przejść na elektromobilność i potrzebują kompleksowego wsparcia, aby skutecznie przeprowadzić tę transformację – dodaje Rafał Czyżewski, CEO GreenWay Poland.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama