reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Analizy |

Stan globalnego rynku komponentów elektronicznych

Chociaż światowy rynek komponentów elektronicznych wciąż nie jest w najlepszej kondycji, to jego stan znacznie się poprawił po bezprecedensowych zakłóceniach z 2021 roku – ocenia Sourcengine.

W zeszłym miesiącu Susquehanna Financial Group poinformowała, że w czwartym kwartale 2021 roku średni czas realizacji zamówień na komponenty wydłużył się do 25,8 tygodnia. Opóźnienia spowodowane są przez globalny niedobór chipów, niespotykanie wysoki popyt i zachorowania na COVID-19 w kilku centrach produkcyjnych. Ponadto firmy produkujące podzespoły walczą o pozyskanie wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników do pracy w swoich zakładach – pisze Sourcengine.

Jednak dostawcy chipów na całym świecie zaczynają uruchamiać nowe linie produkcyjne. Dzięki innowacjom z obszaru Przemysłu 4.0 wiele fabryk będzie mogło się pochwalić wysokim stopniem autonomii funkcjonowania. W rezultacie szefowie AMD i Nvidii spodziewają się, że wąskie gardło w łańcuchu dostaw w końcu wkrótce przestanie być przeszkodą.

Analizy rynkowe Sourcengine wskazują, że sektor półprzewodników zbliży się do normalności w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

– Nasza prognoza zakłada, że czasy dostaw mikroelektroniki i stabilność cen wzrośnie o 25,59% kwartał do kwartału. Zmiany te sugerują, że nieprzewidywalność dotycząca cen i realizacji zamówień, która miała wpływ na ten sektor od końca 2020 roku, osiąga punkt zwrotny – czytamy w komunikacie.

Oto kluczowe wnioski dotyczące czasu realizacji zamówień na komponenty elektroniczne w pierwszym kwartale 2022 roku:

Większość wiodących dostawców potrzebuje co najmniej 20 tygodni na dostarczenie kupującym układów pamięci ulotnej. Starsze typy produktów, takie jak SRAM, SDRAM i DDRI/DDRII, są łatwiej dostępne niż nowsze rozwiązania, takie jak DDRII i DDR4. Coraz trudniej o dostawy ostatnio opracowanych komponentów wielu producentów, a ceny mają tendencję wzrostową. Przy czym prawie wszystkie produkty SRAM Cypress Semiconductor są w alokacji.

Jednak w przeciwieństwie do czwartego kwartału 2021 roku, w pierwszym kwartale roku 2022 ceny i dostępność produktów pamięci ulotnych pozostaną stabilne.

Jednocześnie Sourcengine przewiduje, że układy EEPROM, flash-NAND i flash-NOR staną się niestety droższe i trudniejsze do dostania w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Informacje pozyskane przez analityków wskazują, że w przypadku komponentów dyskretnych nastąpi skok w zakresie czasów realizacji i kosztów. W pierwszym kwartale wzrosnąć mają również ceny i terminy dostaw większości komponentów mocy.

Jeśli chodzi natomiast o diody LED, sytuacja ma zależeć od marki: stabilnie dla produktów Cree, Everlight Electronics i Samsung, ale większe opóźnienia i niepewność w przypadku produktów Osram i Vishay Intertechnology.

Układy logiczne i liniowe będą mniej dostępne w miarę upływu kwartału, ze sporym poziomem alokazji. Z kolei układy liniowe Toshiby powinny pozostać stabilne kosztowo z czasem realizacji od 10 do 14 tygodni.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama