reklama
reklama
reklama
reklama
© Orbit One
Przemysł elektroniczny |

Orbit One: rynek komponentów trudny do oceny

To, co pod koniec roku zaczęło wydawać się stabilne, obecnie przybrało zupełnie inny obrót, a rynek komponentów nadal jest bardzo trudny w ocenie – pisze dostawca usług EMS Orbit One.

– Nie mogę powiedzieć, że widzimy jakąkolwiek natychmiastową zmianę na lepsze, a w każdym razie w pierwszej połowie 2022 roku sytuacja pozostanie nadal trudna. Być może na początku drugiej połowy roku zobaczymy pozytywne efekty prób zwiększenia mocy produkcyjnych przez producentów, ale to przewidywanie jest wysoce niepewne, a w pierwszych dwóch kwartałach dostrzegamy także dalszy wzrost cen – stwierdza dyrektor ds. łańcucha dostaw firmy Orbin One Marcus Gunnebrant.

Jak dodaje Marcus Gunnebrant, pandemia nadal wywiera wpływ na rynek i niektórzy producenci ponownie zostali zmuszeni do czasowego zamknięcia działalności lub do ograniczenia mocy produkcyjnych.

Oto kilka obserwacji Orbit One dotyczących aktualnej sytuacji na rynku komponentów:

  • Zapowiadana przez producenta półprzewodników, firmę TSMC, 20% podwyżka cen stała się faktem.
  • U producenta półprzewodników firmy Texas Instruments nadal obowiązują długie terminy realizacji oraz problemy z dostawami.
  • Podwyżkę cen wprowadzoną przez firmę TSMC wielu producentów przekazało już dalej.
  • Rynek transportowy nadal walczy o powrót do normalizacji, a zatem należy przygotować się na długie terminy dostaw.
  • Laboratoria testowe, wykorzystywane do sprawdzania komponentów mają teraz dłuższe czasy realizacji, ponieważ na rynku pojawili się niepoważni dostawcy, oferujący podrabiane komponenty i wszyscy chcą sprawdzać, co otrzymali.

– Tak więc nasza rada dla wszystkich klientów jest taka sama jak poprzednio: należy dokładnie rozważyć swoje zapotrzebowanie i nie zaniżać ani nie zawyżać wymagań w zakresie potrzeb zakupowych. Chcielibyśmy widzieć szacunki dotyczące zapotrzebowania na komponenty z wyprzedzeniem około 1,5 do 2 lat – kokluduje Marcus Gunnebrant.


Orbit One to skandynawski producent kontraktowy urządzeń elektronicznych oraz elektromechanicznych, dostarczający kompletny zakres usług: od konstrukcji, prototypu, zakupów, produkcji oraz testów, po logistykę i usługi posprzedażne. Firma dysponuje zakładami produkcyjnymi w Szwecji, w Federacji Rosyjskiej oraz w Polsce. W Szwecji działają dwa zakłady: zlokalizowane w Ronneby i w Sztokholmie. Koncern Orbit One zatrudnia obecnie około 650 osób, a jego roczne obroty wynoszą ok. 1 mld SEK. Firma jest własnością członków kadry kierowniczej oraz zarządu.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2