reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Energa-Operator rozwija smart grid z DGT i ZPUE

Energa-Operator przeprowadziła dodatkowe dwa postępowania zakupowe na dostawę rozłączników oraz modemów TETRA, które montowane są w ramach projektu Smart Grid.

Energa-Operator zagęszcza sieć smart grid i 3 lutego zawarła umowę z firmą ZPUE SA, a 8 lutego z firmą DGT Sp. z o.o., która jest dostawcą modemów komunikacyjnych TETRA. Łączna wartość umów przekracza 23 mln PLN netto.

– Montaż 619 urządzeń będzie realizowany do lutego 2023 roku (ZPUE rozpocznie dostawy rozłączników napowietrznych SN od marca br.) Dzięki temu osiągniemy wskaźnik nasycenia łącznikami sterowanymi zdalnie sieci SN w wysokości 14,2 szt. na 100 km linii (przyjęty przez PTPiREE standard dla sieci inteligentnych to 14 szt). Realizacja zadania jest możliwa dzięki oszczędnościom uzyskanym w poprzednich przetargach na zakup urządzeń w ramach projektu Smart Grid, co umożliwiło wykorzystanie pełnej puli środków przyznanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje Energa-Operator w komunikacie.

W ramach projektu Smart Grid Energa kupi i zainstaluje łącznie 1799 szt. rozłączników napowietrznych SN i modemów komunikacyjnych TETRA.

Jak wyjaśnia Energa-Operator, jednym z kluczowych elementów służących poprawie niezawodności sieci SN oraz osiągnięcia przez nią standardu smart grid jest zapewnienie rezerwowania zasilania, sterowalności (automatyzacja) oraz obserwowalności (monitorowanie) stanu i parametrów elektrycznych. Podstawowym zadaniem automatyzacji (montażu rozłączników napowietrznych SN sterowanych) jest minimalizacja czasów przerw w dostawie energii elektrycznej. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-1
reklama
reklama