reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Student medycyny autorem precyzyjnego termometru dla dzieci

Termometr przyklejany do ciała, raportujący pomiary z wykorzystaniem sieci Wi-Fi, opracował Jakub Szczerba absolwent inżynierii biomedycznej, a zarazem student VI roku kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Urządzenie pozwala na regularne i bardzo precyzyjne pomiary temperatury i powstało z myślą o dzieciach, u których ze względu na naturalną dla wieku ruchliwość takie pomiary trudniej przeprowadzić, niż u dorosłych.

– Inspiracją były dla mnie narodziny dziecka mojej siostry, które – jak większość dzieci – zmagało się z infekcjami. To właśnie na nim przeprowadzaliśmy pierwsze testy prototypu – powiedział Jakub Szczerba.

Wynalazek Jakuba Szczerby – system Fevero – składa się z czujnika temperatury, który umieszcza się na klatce piersiowej lub w dole pachowym oraz z platformy zbierającej dane. Dzięki zastosowaniu technologii Wi-Fi urządzenie pracuje we wszystkich miejscach z zasięgiem sieci bezprzewodowej. W razie przerwania łączności Wi-Fi rejestruje dane i raportuje je po ponownym podłączeniu do sieci. Dane – w tym sygnały alarmujące o wzroście temperatury – odbiera standardowy telefon komórkowy.

Wynalazek Jakuba Szczerby, opracowany we współpracy z Łukaszem Białkiem i Maciejem Poniedziałkiem, otrzymał jedną z pięciu nagród głównych na rozstrzygniętym w ubiegłym tygodniu XII Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Anna Gumułka

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2