reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny |

SDS Optic nowym członkiem Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki

SDS Optic SA, spółka rozwijająca platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym, dołączyła do grona uczestników Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki (PPTF).

Platforma PPTF powstała w 2013 roku i jej działalność ma na celu wsparcie, integrację i koordynację rozwoju innowacyjnych technologii fotonicznych w polskim przemyśle. Członkowie związku chcą by do 2030 roku polska branża fotoniczna stała się jednym z liderów rynku europejskiego, dostarczającym nowatorskie produkty optoelektroniczne i fotoniczne dla przemysłu krajowego i międzynarodowego.

PPTF obecnie liczy 31 członków, wśród których są jednostki badawczo-rozwojowe (m.in. instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, Instytut Elektrotechniki), uczelnie wyższe (m.in. Uniwerstytet im. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska) stowarzyszenia i największe firmy z branży wysokich technologii (m.in. Vigo System SA, XTPL SA, Solaris Optic SA, QNA Technology SA).

– Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do znakomitego grona Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, bowiem to forum pozwala na wymianę myśli i budowanie przewag rynkowych. Na pewno głos takiego stowarzyszenia ma istotne znaczenie dla rozwoju branży, chcemy być jego częścią by móc kształtować przyszłość polskiej fotoniki. Widzimy duży potencjał tej dziedziny i staramy się go wykorzystać w działalności SDS Optic, łącząc fotonikę z najbardziej przyszłościowymi rozwiązaniami z innych dziedzin wiedzy – mówi Marcin Staniszewski, prezes zarządu SDS Optic SA.

Lubelska spółka SDS Optic SA opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE. Jest to biosensor o wysokim poziomie czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie biologicznego pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo). Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie spółka się skupia jest diagnostyka, a także leczenie celowane markerów HER2-dodatniego raka piersi. Rozwijana przez SDS Optic technologia jest alternatywną metodą diagnostyczną dla bardziej czasochłonnej i bardziej inwazyjnej, tradycyjnej biopsji.

Raporty rynkowe wskazują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12%, podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld USD w 2025. W 2019 roku, w obszarze diagnostyki molekularnej HER2 wykonano ponad 7,5 mln testów o wartości ponad 4,1 mld USD.

W najbliższych tygodniach SDS Optic planuje wejść na rynek NewConnect warszawskiej giełdy. Debiut poprzedziła przeprowadzona w I połowie 2021 roku prywatna runda preIPO, z której pozyskano 11 mln PLN. Inwestorzy objęli łącznie 1.100.000 akcji serii D, stanowiących 20,7% kapitału zakładowego spółki.

Zebrany kapitał pozwoli m.in. na rozwijanie rozpoczętych już projektów i prac B+R nakierowanych na opracowanie kolejnych pól aplikacyjnych technologii inPROBE, a także na wsparcie procesu pozyskania partnera komercyjnego: profesjonalnego globalnego doradcy M&A doświadczonego w transakcjach partneringowych w rynku medycznym i farmaceutycznym – informuje firma.

W swojej całej historii SDS Optic pozyskał na realizację projektów blisko 55 mln PLN, w tym rekordowy i prestiżowy grant w historii firm z sektora MSP w Polsce w wysokości 4 mln EUR od Komisji Europejskiej w ramach programu SME Instrument Horizon 2020.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama