reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

KE: 1,7 mld EUR dla europejskich innowatorów

Komisja przyjęła dziś program prac Europejskiej Rady ds. Innowacji na 2022 rok. Ponad 1,7 mld EUR ma trafić dla przełomowych innowatorów zajmujących się np. obliczeniami kwantowymi czy bateriami nowych generacji.

Europejska Rada ds. Innowacji, uruchomiona w marcu 2021 r. jako główna nowość programu „Horyzont Europa”, dysponuje łącznym budżetem w wysokości ponad 10 mld EUR na lata 2021–2027.

– Europejska Rada ds. Innowacji wsparła już 4 start-upy typu „jednorożec” i ponad 90 start-upów typu „centaur”. Za programem prac na ten rok stoją największe w historii roczne środki na rzecz wizjonerskich przedsiębiorców i naukowców, a także nowe rozwiązania mające na celu wspieranie kobiet wprowadzających innowacje i przedsiębiorstw typu scale-up. Europa wspiera innowacje i nowe technologie. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji naszego ambitnego celu, jakim jest przekształcenie Europejskiej Rady ds. Innowacji w miejsce tworzenia przedsiębiorstw typu „jednorożec” – komentuje Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Co nowego w programie prac na 2022 rok?

Program prac Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) na 2022 rok zawiera kilka nowych elementów upraszczających proces składania wniosków i przyczyniających się do realizacji polityki UE – informuje Komisja i wyszczególnia trzy nowości:

 • Nowa inicjatywa EIC Scale-Up 100: Europejska Rada ds. Innowacji, która od 2018 r. wsparła już ponad 2600 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz przedsiębiorstw typu start-up, wprowadziła inicjatywę EIC Scale-up 100 mającą na celu zidentyfikowanie 100 obiecujących przedsiębiorstw z UE opartych na zaawansowanych technologiach, które mogą stać się „jednorożcami” (o wartości ponad 1 mld euro).
   
 • Inwestycje kapitałowe powyżej 15 mln EUR: „Akcelerator” EIC umożliwi przedsiębiorstwom pracującym nad technologiami o strategicznym znaczeniu dla Europy ubieganie się o inwestycje EIC o wartości ponad 15 mln EUR.
   
 • Większe wsparcie dla innowatorów:
  - Opracowanie indeksu innowacyjności pod kątem płci i różnorodności w celu określenia luk i zachęcania do różnorodności w przedsiębiorstwach. Zapewni to spójne informacje inwestorom, podmiotom finansującym, klientom i decydentom politycznym.
  - Edycja Europejskiej Nagrody dla Innowatorek w 2022 r. obejmie dwie dodatkowe nagrody dla innowatorek w wieku poniżej 35 lat, w związku z czym przyznane zostanie łącznie sześć nagród: trzy nagrody dla najbardziej inspirujących innowatorek w całej UE i państwach stowarzyszonych z programem „Horyzont Europa” oraz trzy nagrody dla najbardziej obiecujących innowatorek w wieku poniżej 35 lat.

W programie prac na 2022 r. określono też zaktualizowany zestaw „wyzwań EIC”. Wyzwania EIC zapewniają start-upom możliwości finansowania rozwoju technologii o wartości ponad 500 mln EUR w różnych obszarach tematycznych, co przyczyni się do osiągnięcia celu UE, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 % do 2030 r., a także do budowania strategicznej autonomii w zakresie technologii kwantowych, kosmicznych i nowych technologii medycznych.

Finansowanie i wsparcie ze strony Europejskiej Rady ds. Innowacji w 2022 roku

 • Pionier” EIC (350 mln EUR) dla multidyscyplinarnych zespołów badawczych na wizjonerskie badania, które mogą prowadzić do przełomowych rozwiązań technologicznych.
   
 • Transformacja” EIC (131 mln EUR) na rzecz przekształcania wyników badań w możliwości innowacji, z naciskiem na rezultaty uzyskane w ramach projektów „Pionier” EIC i projektów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dotyczących weryfikacji poprawności projektu. Środki te mają być przeznaczone na dopracowanie technologii i stworzenie uzasadnienia biznesowego dla konkretnych zastosowań.
   
 • Akcelerator” EIC (1,16 mld EUR) dla przedsiębiorstw typu start-up i MŚP. Środki te mają być przeznaczone na rozwijanie i zwiększanie skali innowacji o dużym wpływie, które mają potencjał, by tworzyć nowe rynki lub zakłócać istniejące.


 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1