reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 28 maja 2010

500 mln zł na elektroniczne tablice na drogach

Informacje o wypadkach, korkach, objazdach i trudnych warunkach atmosferycznych pojawią się na elektronicznych tablicach ustawionych na autostradach i drogach jeszcze przed Euro 2012.
Nad szczegółowymi rozwiązaniami systemu zarządzania ruchem pracuje specjalnie powołany 11-osobowy wydział. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje, że system elektronicznych ostrzeżeń może kosztować nawet 500 mln zł. Część środków ma pochodzić z funduszy unijnych. Kwotę 542,6 mln zł jeszcze w tym roku podzieli Centrum Unijnych Programów Transportowych. Konkurs wystartuje we wrześniu.

Na razie zaplanowane są dwa centra zarządzania przy największych węzłach drogowych w Polsce, czyli na przecięciu autostrady A1 z A2 w Strykowie, pod Łodzią i A4 w gliwickiej Sośnicy. Wzdłuż wszystkich planowanych i będących w budowie tras wykonawcy zostawiają specjalny tunel, w którym umieszczona zostanie niezbędna do uruchomienia systemu sieć teleinformatyczna. Wszystko po to, by potem nie rozkopywać nowych dróg.

Do wyposażenia centrów w niezbędną infrastrukturę i systemy komputerowe GDDKiA rozpisze przetarg. O kontrakt zapewne będą się biły największe światowe firmy, m.in. niemiecki Siemens czy austriacki Kapsch.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2