reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayGeralt
Przemysł elektroniczny |

Energa-Operator przyspiesza inwestycje w liczniki

Energa-Operator planuje zakończyć masową instalację liczników zdalnego odczytu na swoim obszarze w 2026 roku.

W ten sposób firma zamierza o dwa lata wyprzedzić obowiązek opisany w ustawie Prawo Energetyczne. Energa-Operator wskazuje tu na potrzeby rynku energii elektrycznej na godzinowe dane pomiarowe, których agregowanie i przekazywanie na masową skalę jest niemożliwe bez liczników zdalnego odczytu.

Energa-Operator rozpoczęła instalacje liczników zdalnego odczytu u odbiorców  w Polsce na szeroką skalę już w roku 2011 i obecnie takich urządzeń ma 1,6 mln sztuk i stopniowo zwiększa tę liczbę – czytamy w komunikacie.

We wrześniu 2021 roku, po rozstrzygnięciu postępowania zakupowego, podpisano umowy z dwoma dostawcami – Apator SA oraz Sagemcom Poland sp. z o.o. Na ich podstawie w roku 2022 zostanie dostarczonych kolejnych 470 tys. liczników oraz blisko 25 tys.  modemów komunikacji zastępczej GSM.

Nowe postępowanie na zakup liczników zdalnego odczytu

21 stycznia 2022 roku na Platformie Zakupowej Energa-Operator SA opublikowano postępowanie zakupowe na dostawę ponad 471 tys. szt. liczników zdalnego odczytu z komunikacją PLC, 23 tys. szt. modemów LTE na potrzeby komunikacji zastępczej oraz systemów eksperckich do nadzorowania łączy telekomunikacyjnych. Liczniki te będą dostarczane w 2023 roku – informuje Energa-Operator.

W 2021 roku Energa-Operator przeznaczyła na inwestycje ponad 1,39 mld PLN. W bieżącym roku kwota ta ma wzrosnąć do 1,47 mld PLN – zapowiada prezes Energi-Operator Alicja Barbara Klimiuk. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama