reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Samsung inwestuje we Wronkach i chce utworzyć klaster AGD

Samsung Electronics Poland Manufacturing zainwestuje w fabryki produkujące pralki i lodówki we Wronkach. Południowokoreański koncern otrzymał decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Budowa nowej fabryki i rozbudowa już istniejącej, zwiększenie mocy produkcyjnych z 4 mln do 5,2 mln sztuk rocznie oraz utworzenie 60 nowych miejsc pracy – deklaruje Samsung Electronics Poland Manufacturing po otrzymaniu decyzji o wsparciu inwestycji.

– Nasza koncepcja inwestycyjna jest zaplanowana na wiele lat. Zakłada nie tylko budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej i rozbudowę istniejącej fabryki lodówek, ale także utworzenie w sąsiedztwie istniejącego zakładu we Wronkach, kompleksu przemysłowego tzw. klastra AGD, w którym będą zlokalizowani poddostawcy fabryki – zapowiada Olgierd Bałtaki, dyrektor Samsung Electronics Poland Manufacturing sp. z o. o.

W latach 2022-2024 Samsung Electronics Poland Manufacturing zamierza zwiększyć moce produkcyjne we Wronkach, na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowy projekt inwestycyjny zakłada wzrost liczby wytwarzanych wyrobów o ponad 30 proc. rocznie. Już w tym roku południowokoreańska firma zamierza wybudować nową halę produkcyjno-magazynową o łącznej powierzchni ok. 40 tys. m kw. W początkowej fazie inwestycji mają być w niej zlokalizowane nowe linie pomocnicze do produkcji lodówek, głównie drzwi.

Długofalowym celem projektu jest stworzenie nowej fabryki, która będzie produkować wyroby AGD: lodówki oraz pralki. Dzięki temu przedsięwzięciu południowokoreańska firma przewiduje wzrost produkcji z obecnych 4 mln sztuk do 5,2 mln sztuk rocznie poprzez rozbudowę przestrzeni produkcyjnej, a także inwestycje w nowoczesne technologie. Nowy oddział ma zostać wykorzystany zarówno do produkcji istniejących, jak i zupełnie nowych modeli pralek.

Równolegle koreański inwestor planuje rozbudowę istniejącej fabryki lodówek, aby stworzyć miejsce dla dodatkowej, trzeciej linii montażowej. Prace konstrukcyjne mają się rozpocząć w połowie 2022 r., a zakończyć jesienią 2023 r. Całość nakładów inwestycyjnych, jakie firma zamierza ponieść w związku z realizacją kilkuetapowego projektu, który obejmuje budowę nowej i rozbudowę działającej fabryki, ma wynieść – jak podaje inwestor – łącznie ok. 900 mln PLN.

Na ten cel w grudniu 2021 r. spółka Samsung Electronics Poland Manufacturing sp. z o.o. otrzymała pomoc publiczną w wysokości 86 mln PLN, z czego 23,5 mln PLN pozyskała z programu grantowego. Pozostałą część stanowi zwolnienie z podatku CIT w ramach działalności na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wsparcie ze strefy i programu grantowego

30 grudnia 2021 r. Samsung Electronics Poland Manufacturing otrzymał od Kostrzyńsko-Słubickiej SSE decyzję o wsparciu inwestycji. W tym samym dniu południowokoreańska firma podpisała też umowę w ramach Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030. Inwestor zobowiązał się do poniesienia nakładów w wysokości 673,2 mln PLN (z deklaracją stworzenia 60 nowych miejsc pracy). Przedsięwzięcie polega na zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego już przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w produkcji pralek, lodówek i części do nich.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama