reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Thorium Space: pierwsze satelity jeszcze w tym roku

Wystrzelenie dwóch satelitów oraz debiut na giełdzie to dwa główne cele na 2022 rok firmy Thorium Space – producenta zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej.

  • Plany na bieżący rok przewidują również komercjalizację innowacyjnej anteny wykorzystującej pasmo Ka, możliwej do zastosowania m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym czy morskim.
  • Zespół Thorium Space powiększy się w 2022 roku o 30 osób.

– Miniony rok poświęciliśmy na zbudowanie zaplecza technologicznego i finansowego, które pozwolą nam w 2022 roku na potężny skok do przodu. Od strony technologicznej w bieżącym roku będziemy gotowi do wystrzelenia dwóch małych satelitów oraz komercjalizację naszej anteny Ka, a od strony biznesowej gotowi na wejście na giełdę – zapowiada Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Thorium Space ocenia, że najważniejsze wydarzenia minionego roku to dofinansowanie do projektu „Stacja bazowa 5G w paśmie milimetrowym / Polish 5G mmWave Micro Cell” oraz dofinansowanie do projektu "SUBCOM – Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych". Łączna wartość projektów to ponad 60 mln PLN, a wartość uzyskanego dofinansowania przekroczyła 48 mln PLN. Łącznie Thorium Space pozyskało i podpisało już umowy na wsparcie grantowe w wysokości 75 mln PLN.

Pod koniec roku wrocławska spółka przeprowadziła również prywatną rundę finansowania.

– Wszyscy kluczowi dotychczasowi inwestorzy wzięli, bezpośrednio lub pośrednio, udział w ostatnim podwyższeniu kapitału w spółce, wliczając założycieli. Pokazuje to duże zaufanie do projektu. Nasza wycena w ostatniej rundzie finansowania przekroczyła 100 mln PLN – mówi Paweł Rymaszewski.

Od strony technologicznej miniony rok m.in. to rozpoczęcie prac nad systemami rakietowymi oraz zakończenie projektowania i testowania stacji naziemnej, która wkrótce zostanie umieszczona w miejscu docelowym. Jednak kluczowe projekty, które udało się w 2021 r. zrealizować to zakończenie prac nad modelem inżynieryjnym dwóch satelitów oraz zakończenie prac badawczych nad płaską anteną elektrycznie sterowaną w paśmie Ka.

– To kolejne kamienie milowe w naszej historii. Dzięki nim możemy myśleć o wystrzeleniu pierwszych dwóch satelitów w końcówce roku i komercjalizacji anteny Ka. Zastąpią paraboliczne anteny montowane na dachach, samolotach czy jachtach, co w dobie szybko poruszających się satelitów na niskiej orbicie – także z konstelacji SpaceX, OneWeb – jest warunkiem uzyskania odpowiedniej jakości sygnału – podkreśla Paweł Rymaszewski.

Thorium Space coraz poważniej myśli również o wejściu na giełdę. Paweł Rymaszewski zaznacza, że rośnie rozpoznawalność spółki w kraju i zagranicą, pojawiają się też liczne pytania od zainteresowanych inwestorów. Obecny plan zakłada, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału Thorium Space zakończy przekształcenie w spółkę akcyjną i, jeśli nie zaistnieją nieoczekiwane wydarzenie, IPO mogłoby być przeprowadzone w trzecim kwartale bieżącego roku.

Obecnie Thorium Space zatrudnia w biurach we Wrocławiu i Warszawie łącznie około 40 pracowników. W tym roku liczba ta zwiększy się o kolejnych 30.


Thorium Space Sp. z o.o. to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności.

W ubiegłym roku Thorium Space został wybrany m.in.  jednym z 10 najbardziej innowacyjnych startupów technologii kosmicznych oraz wyróżniony jako jeden z 5 Top Space Tech Global Manufacturing Solutions z 288 badanych firm. 
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-2