reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PIXABAY
Przemysł elektroniczny |

NASK i GIG razem dla cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji

Główny Instytut Górnictwa łączy siły z NASK, aby rozwijać współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji w przemyśle wydobywczym.

Rozwój cyfrowej administracji na Śląsku, bezpieczeństwo nowoczesnych instalacji przemysłowych oraz budowa centrum danych w części Kopalni Doświadczalnej „Barbara” – to najważniejsze plany, które zamierzają zrealizować razem Państwowy Instytut Badawczy NASK i Główny Instytut Górnictwa. 27 stycznia 2022 r. w siedzibie NASK podpisały porozumienie o współpracy.

Instytuty wspólnie będą rozwijać usługi cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw i ośrodków naukowych ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej (OT) oraz internetu rzeczy (IoT). Istotnym elementem współpracy będą też wspólne działania w obszarze edukacji i szkoleń, m.in. utworzenie ośrodka szkolenia specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Będziemy wspólnie prowadzić działania przede wszystkim związane z cyberbezpieczeństwem, czyli bezpieczeństwem sieci. W górnictwie mamy sieć teleinformatyczną, mamy też sieć automatyki przemysłowej – komentuje prof. dr hab. inż. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, dyrektor NASK ds. naukowych.

Prof. dr hab. inż. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz dodaje, że NASK ma w tym obszarze kompetencje, ponieważ tworzy systemy, które można bezpośrednio wręcz wykorzystać do ochrony sieci GIG-u.

Drugi istotny obszar współpracy z dużym potencjałem to certyfikacja. W GIG-u są jednostki certyfikujące i laboratoria oceny zgodności rozwiązań z różnymi normami, podobnie w NASK-u zbudowano jednostkę certyfikującą.

Jak dodała, GIG interesuje się również metodami obliczeniowymi, m.in. opartymi na uczeniu maszynowym.

– Metody sztucznej inteligencji, metody analiz dużych zbiorów danych, którymi się zajmuje NASK, znajdują już w wielu krajach świata i również w naszym kraju zastosowanie, chociażby dla predykcji zagrożeń, które występują w naszych kopalniach, nie tylko węgla kamiennego ale też np. rud miedzi. Widzimy też potencjał wykorzystania tych metod w ocenie zagrożeń publicznych, takich jak zagrożenie zapadliskami czy inne zagrożenia związane z działalnością człowieka, w tym z eksploatacją złóż węgla kamiennego – mówi prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Planowana jest też budowa nowoczesnego data center na terenie Kopalni Doświadczalnej „Barbara” należącej do GIG, zlokalizowanej w Mikołowie. Będzie ono wykorzystywane m.in. do monitoringu procesu transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz regionu Śląska. Z jego usług, w razie potrzeby, będą mogły korzystać: jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, szpitale, operatorzy usług kluczowych czy też administracja publiczna.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama