reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

DATA4 zainwestuje ponad 1 mld PLN w centrum danych w Polsce

Francuska firma DATA4 rozpoczęła właśnie budowę kampusu centrów przetwarzania danych w Jawczycach pod Warszawą.

Docelowo na działce o powierzchni 4 ha zbudowane zostaną trzy budynki o łącznej powierzchni netto 15000 m kw i przydziale mocy na poziomie 50 MW. Pierwszy etap budowy ma zostać zrealizowany do I kwartału 2023 roku.

Budowa nowego kampusu w Warszawie umożliwi DATA4 zarówno ukierunkowanie się na polski rynek hostingu oraz kolokacji, jak i wspieranie rozwoju klientów będących dostawcami usług w chmurze w Europie Środkowo-Wschodniej – wyjaśnia firma w komunikacie.

Pierwszy etap inwestycji obejmie budowę centrum przetwarzania danych o powierzchni brutto 7200 m kw. (2200 m kw. powierzchni netto pod urządzenia IT) i przydziale mocy 8 MW.

DATA4 planuje podpisać umowy z dostawcami energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych lub pozyskać certyfikaty potwierdzające pochodzenie energii z OZE. Dodatkowo zastosowane zostanie chłodzenie ze środowiska zewnętrznego, co przyczyni się do poprawy efektywności zużycia energii.

Docelowo w kampusie powstaną 3 budynki o łącznej powierzchni netto 15 000 m kw. Wraz z budową nowego centrum danych w Polsce DATA4 połączy je światłowodowymi łączami telekomunikacyjnymi z sieciami dostępnymi w Warszawie i w Europie, w tym z pozostałymi kampusami z Grupy DATA4, gwarantując tym samym możliwość dalszego rozwoju aktualnym klientom i przyczyniając się swobodnego przepływu danych – informuje firma w komunikacie.

– Polska, a w szczególności aglomeracja warszawska, dysponuje ogromnym potencjałem rozwoju cyfrowego i stanowi strategiczny węzeł dla połączeń między Europą Zachodnią, Wschodnią oraz Skandynawią. Obecność naszej firmy na polskim rynku to kolejny etap rozwoju, który umożliwi nam zapewnienie klientom innowacyjnej i zrównoważonej środowiskowo infrastruktury cyfrowej, spełniającej potrzeby w zakresie nowoczesnego hostingu i połączeń – komentuje Olivier Micheli, prezes i dyrektor generalny DATA4 Group.

Według szacunków rok 2021 był jednym z najlepszych dla branży w Polsce pod względem wzmożonych inwestycji i szybkiego rozwoju. Z raportu PMR dotyczącego centrów danych „Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” wynika, że całkowita moc dostępna dla klientów na rynku komercyjnych usług centrów danych w Polsce w 2020 r. wynosiła blisko 89 MW, a w perspektywie sześciu lat wartość ta ma się podwoić i sięgnąć 181 MW. Nadal nie słabnie zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem centrów danych, co spowodowane jest decyzjami o budowie regionów chmurowych największych hiperskalerów (Google, Amazon, Microsoft), pandemią, pracą zdalną, zachowaniem ciągłości biznesu i przyspieszoną cyfrową transformacją firm. Do 2026 roku Polska może stać się jednym z liderów na rynku kolokacyjnych centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Zapotrzebowanie na usługi centrów danych powinno szybko rosnąć, ponieważ już teraz niektórzy dostawcy usług chmurowych aktywnie wdrażają swoje usługi przetwarzania danych na poziomie regionalnym. Dotyczy to w szczególności gigantów usług chmurowych, takich jak Google, Amazon czy Microsoft – dodaje Adam Ponichtera, dyrektor oddziału DATA4 w Polsce, który wskazuje przy tym, że Polska jest także jednym z najbardziej konkurencyjnych sektorów IT w Europie Środkowo-Wschodniej.


DATA4 jest europejskim operatorem i inwestorem na rynku centrów danych. Założona we Francji w 2006 roku Grupa finansuje, projektuje, buduje i zarządza własnymi centrami danych, zapewniając rozwiązania w zakresie hostingu danych. Wykorzystując wyłącznie europejski kapitał, DATA4 pozostaje własnością podmiotu AXA Investment Managers - Real Assets, który zapewnia dostęp do funduszy umożliwiających dalszy rozwój.

Obecnie DATA4 zarządza 24 centrami danych zlokalizowanymi we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Luksemburgu. Dzięki pozyskaniu nowych funduszy w 2020 r. i zwiększeniu możliwości finansowania w I połowie 2021 r., DATA4 planuje przeznaczyć 1,3 mld EUR na budowę 24 kolejnych centrów danych i dalsze przyspieszenie rozwoju. Wśród zaplanowanych inwestycji znajduje się kampus w Polsce oraz kolejne projekty w Skandynawii i Niemczech.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1