reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Urządzenie studentów PW pomoże oszczędzać energię

Studenci z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii. Urządzenie ma pomóc w odpowiedzialnym i oszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej.

– Aby racjonalnie korzystać z energii elektrycznej niezbędne jest dokładne poznanie naszych zwyczajów, czyli wiedza o tym, kiedy, w jakim celu i ile energii zużywamy. Wszystkich tych informacji dostarczy w wygodny sposób urządzenie zbudowane przez członków Koła Naukowego Energetyków, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa – zapewnia uczelnia w komunikacie.

Skonstruowana przez studentów nakładka przystosowana jest do działania ze zwykłym licznikiem energii, który mamy w domu. Umieszczona w nim dioda miga z różną częstotliwością, w zależności od chwilowego poboru mocy. Studenci wykorzystali zatem czujnik z fotorezystorem który zlicza te mignięcia diody. Następnie informacje z czujnika są analizowane przez Arduino, by sprawdzić, ile energii zużyliśmy w danym czasie.

– Dane są spisywane w specjalnym pliku, a dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon – mówi Paulina Kucharczyk, członkini koła.

Na razie jest to SMS z informacją o ilości energii zużytej w czasie, który użytkownik sam określił. Trwają prace nad modułem umożliwiającym przesyłanie dodatkowych powiadomień w momencie przekroczenia danego poziomu zużycia.

Instalacja inteligentnej nakładki przebiega bez konieczności ingerencji w zainstalowany już licznik bądź jego wymiany. Wystarczy umieścić urządzenie w pobliżu – zapewniają pomysłodawcy rozwiązania.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama