reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Akademia Górniczo-Hutnicza utworzy satelitarną stację naziemną

W tym roku mają się rozpocząć prace nad utworzeniem satelitarnej stacji naziemnej w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie) – inwestycji, która stanie się owocem współpracy AGH i Stowarzyszenia Aeroklub Krakowski.

Laboratorium AGH, czyli satelitarna stacja naziemna powstanie na terenie lotniska aeroklubu, będzie się składało z pomieszczeń, gdzie prowadzone będą zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

– System antenowy o średnicy 4,5 m i wadze około 1900 kg będzie zamknięty w kopule chroniącej przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych – przekazała w czwartek rzeczniczka uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Działania na rzecz inwestycji to jeden z zapisów współpracy zawartej pomiędzy AGH a Stowarzyszeniem Aeroklub Krakowski. Jednym z jej głównym celów jest prowadzenie wspólnej działalności naukowej i dydaktycznej, m.in. upowszechnienie wiedzy dotyczącej technologii kosmicznych i lotnictwa.

– Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, między innymi w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską – ocenił prof. Tadeusza Uhla, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Zdaniem profesora, stacja ma też stać się "bazą techniczną", a idące za tym możliwości pozwolą na kształcenie w Centrum studentów "w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".

Studenci i pracownicy Akademii będą mieli możliwość zbierania i przetwarzania danych na potrzeby administracji publicznej. W nowej jednostce testowane będą rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych, zarówno na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, jak i między satelitami.

Ma ona stać się też miejscem, gdzie realizowane będą przedsięwzięcia, którym celem stanie się opracowanie nowych technologii kosmicznych. Realizowane będzie to we współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi i przemysłem kosmicznym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

– Jesteśmy dumni, że dzięki zaproszeniu do współpracy możemy uczestniczyć w tworzeniu małopolskiej historii eksploracji kosmosu – podkreśliła dyrektor aeroklubu Sabina Hawryłko.

Prowadzona współpraca to też szansa dla studentów i pracowników AGH, którzy będą mogli uczestniczyć w kursach podstaw pilotażu szybowców i samolotów.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2