reklama
reklama
© MAN
Przemysł elektroniczny |

MAN wmurował kamień węgielny pod fabrykę w Niepołomicach

MAN Truck & Bus zainwestuje w rozbudowę zakładu pod Krakowem prawie 130 mln EUR. Powierzchnia fabryki do września 2022 roku zostanie powiększona o ponad jedną trzecią.

Po rozbudowie obiekt ma pełnić funkcję fabryki kompensującej zapotrzebowanie na moce produkcyjne pojazdów ciężarowych. Dzienne moce produkcyjne w trybie trzyzmianowym będą wynosić około 300 pojazdów.

– Rozbudowa fabryki w Niepołomicach jest istotnym krokiem w procesie transformacji naszej firmy. Wprowadzane przez nas zmiany procesów produkcji zwiększą wyraźnie naszą konkurencyjność w obliczu coraz to większych wyzwań. Pod Krakowem powstaje fabryka o wyjątkowo dużej elastyczności, która umożliwi nam produkcję na jednej taśmie wszystkich typoszeregów pojazdów – od lekkich do ciężkich – mówi prezes zarządu MAN Truck & Bus SE Alexander Vlaskamp.

W efekcie rozbudowy moce przerobowe fabryki w Niepołomicach wzrosną około trzykrotnie, również trzykrotnie zwiększy się liczba pracowników – powstanie powstanie około 1500 dodatkowych miejsc pracy. Z kolei obecna powierzchnia fabryki wynosząca 24 hektary zwiększy się do ponad 41 hektarów.

– Zakład w Niepołomicach będzie bardzo efektywny i będzie odgrywał jeszcze istotniejszą rolę jako fabryka kompensująca zapotrzebowanie na moce produkcyjne. W przyszłości produkowane w nim będzie w około dwóch trzecich wszystkich kabin oraz wszystkich pojazdów MAN. Dodatkowo powstanie tu dział „Truck Modification“, w którym nasze pojazdy ciężarowe będą indywidualnie modyfikowane zgodnie z potrzebami naszych klientów – stwierdza Michael Kobriger, członek zarządu MAN odpowiedzialny za produkcję.

W ramach rozbudowy powstanie nowa hala do produkcji kabin o powierzchni 26 000 m kw. oraz hala o powierzchni 10 000 m kw. dla Truck Modification Center. Dzięki temu zacieśni się współpraca między zakładem w Niepołomicach i zakładem w Monachium, który potrzebują miejsca na mieszaną produkcję pojazdów zarówno z napędem tradycyjnym, jak i elektrycznym.

Aby zakład spełniał wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju, zostanie zainstalowane nowe źródło bioenergii, dzięki któremu fabryka będzie w przyszłości neutralna pod względem CO2.

Inwestycja MAN, podobnie jak projekty firm Samsung, USI czy Northvolt, została uznana jako inwestycja o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. W grudniu ubiegłego roku MAN podpisał umowę ze Skarbem Państwa dotyczącą wsparcia z budżetu państwa – szczegóły tutaj.

Te i inne działania w ramach transformacji firmy MAN zostały uzgodnione między przedsiębiorstwem a radą pracowniczą w kwietniu 2021. Pełen pakiet działań ma na celu zwiększenie zysku MAN do kwoty 1,7 mld EUR.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce w ubiegły czwartek, 20 stycznia 2021 roku. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-1