reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Komputery kwantowe pomogą usprawnić akumulatory

IonQ i Hyundai Motor wykorzystują komputery kwantowe do zwiększenia efektywności akumulatorów nowej generacji.

IonQ, specjalista w dziedzinie obliczeń kwantowych w pułapce jonowej oraz Hyundai Motor Company ogłosiły partnerstwo w celu opracowania nowych algorytmów Variational Quantum Eigensolve (VQE) do badania związków litu i ich reakcji chemicznych związanych z akumulatorami.

Firmy spodziewają się, że symulacja chemiczna wykorzystująca energię kwantową znacznie poprawi jakość akumulatorów litowych nowej generacji poprzez poprawę cykli ładowania i rozładowania, a także ich trwałości, pojemności i bezpieczeństwa.

– Partnerstwo łączy doświadczenie IonQ w zakresie obliczeń kwantowych i doświadczenie Hyundaia w zakresie akumulatorów litowych. Zespoły wspólnie tworzą najbardziej zaawansowany model baterii chemicznej, jaki dotychczas opracowano na komputerach kwantowych, mierzony liczbą kubitów i bramek kwantowych – czytamy w komunikacie.

Jak informują partnerzy, dokładniejsze symulowanie i kontrolowanie reakcji chemicznych w akumulatorach mają umożliwić poprawę jakości tych produktów. Badania IonQ i Hyundai Motor mogą potencjalnie doprowadzić do nowych rodzajów materiałów źródłowych, które pozwolą zaoszczędzić czas, koszty i wysiłek w nadchodzących latach. Akumulatory są zazwyczaj najdroższym elementem pojazdu elektrycznego (EV).

Hyundai podkreśla, że współpraca z IonQ jest kluczowym elementem strategii firmy na rok 2025, która zakłada sprzedaż 560 000 pojazdów elektrycznych rocznie i wprowadzenie ponad 12 modeli pojazdów elektrycznych (BEV). Producent zwraca przy tym uwagę, że pojazdy elektryczne odgrywają kluczową rolę w osiąganiu globalnych celów zrównoważonego rozwoju.

– W IonQ wierzymy w naszą misję rozwiązywania najbardziej złożonych problemów na świecie poprzez nieustanny rozwój naszych komputerów kwantowych, a globalną zmianę klimatu postrzegamy jako jeden z takich problemów, który możemy pomóc rozwiązać za pomocą chemii kwantowej. Wydajność baterii to jeden z najbardziej obiecujących nowych obszarów, w których obliczenia kwantowe mogą coś zmienić. Cieszymy się, że możemy współpracować z Hyundai Motor Company nad tym projektem, aby pojazdy elektryczne stały się podstawowym środkiem transportu na całym świecie – mówi Peter Chapman, prezes i dyrektor generalny IonQ.

To partnerstwo jest najnowszym projektem IonQ w dziedzinie chemii kwantowej. Wcześniej komputery IonQ były używane do przeprowadzania kompleksowego strumienia wykorzystywanego przy symulacji dużych cząsteczek, takich jak te obecne w procesach projektowania nawozów chemicznych. Komputery kwantowe IonQ zostały również wykorzystane do symulacji cząsteczek wody, będąc jedną z pierwszych demonstracji potencjału obliczeń kwantowych w zastosowaniach chemii kwantowej.

©Hyundai

reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama