reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ARP
Przemysł elektroniczny |

Enchem Poland zainwestuje w Kobierzycach 240 mln PLN

Koreańskie przedsiębiorstwo zrealizuje na Dolnym Śląsku nowy projekt polegający na produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych w akumulatorach samochodowych.

  • Enchem Poland sp. z o.o. zainwestuje w gminie Kobierzyce 240 mln PLN. 
  • Koreańska firma planuje budowę nowej fabryki i instalacji do produkcji litu.

Agencja Rozwoju Przemysłu SA wydała setną decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN dla firmy Enchem Poland. Jest to trzecia największa inwestycja koreańska w tarnobrzeskiej strefie od początku działania Polskiej Strefy Inwestycji.


– Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie – wyjaśnia Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.


– EURO-PARK KOBIERZYCE, w którym decyzje o wsparciu wydaje Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, od lat przyciąga innowacyjne firmy. W jego ramach działa już koreański LG Energy Solution, który produkuje baterie do samochodów elektrycznych. Teraz strefa zyskuje kolejną inwestycję, koreańskie przedsiębiorstwo, Enchem, rozbuduje prowadzony przez siebie zakład zwiększając moce produkcyjne blisko czterokrotnie. Spółka na inwestycje przeznacza aż 240 mln PLN. Będzie produkować sól litu wykorzystywaną w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, będzie współpracować z LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. To dowodzi, że EUROK-PARK KOBIERZYCE to nie tylko miejsce prowadzenia działalności, ale także miejsce nawiązywania ścisłej współpracy firm – komentuje Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.


W 2021 roku w Tarnobrzeskiej SSE EURO-PARK WISŁOSAN wydano 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji – w sumie sto takich decyzji. W tym roku Tarnobrzeska SSE EURO-PARK WISŁOSAN obchodzi jubileusz 25-lecia. Przez ten czas firmy zainwestowały 15,5 mld PLN w budowę, modernizację i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy utworzyli i utrzymali ponad 27 tysięcy miejsc pracy.

W ciągu minionych dwunastu miesięcy koreańskie przedsiębiorstwa zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld PLN i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy.
 

©ARP

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1