reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Śląsk ma być bardziej zielony dzięki magazynom energii w wygaszanych kopalniach

Śląski System Magazynowania Energii to projekt przekształcania wygaszonych kopalń w obiekty produkujące i przechowujące zieloną energię. Zajmują się tym m.in. specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach.

Celem projektu jest wykorzystywanie infrastruktury nieczynnych lub zamykanych kopalń do wytwarzania energii elektrycznej w sposób ekologiczny, przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych.

Śląski System Magazynowania Energii ma pozwolić połączenie wizji zielonego, przyjaznego środowisku Górnego Śląska z jego obecnym industrialnym wizerunkiem. Zakłada utworzenie klastrów energii (branżowych związków przedsiębiorstw, instytucji i organizacji sektora energetycznego) w miastach, na terenach których znajdują się zamknięte bądź zamykane w nadchodzących latach zakłady górnicze. W kopalniach tych, zamiast węglem, zajmowano by się słońcem i wodą, dzięki którym można by pozyskiwać nawet do 100 megawatów mocy elektrycznej na godzinę. Tym sposobem każda z przeobrażanych prędzej czy później kopalń stanowiłaby wyspę magazynową z systemem zarządzania energią i dostarczaniem zgodnego z popytem strumienia energii, zasilanego z odnawialnych źródeł.
 

To na razie model, ale jego realizacja w pełnej skali już się rozpoczęła. Wstępnie wytypowano już 4 kopalnie, w których miałyby powstać pierwsze „banki energii”: KWK „Makoszowy” i Szyb Gigant w Zabrzu, KWK „Pokój I – Śląsk” – Ruch „Śląsk” w Rudzie Śląskiej oraz KWK „Centrum” w Bytomiu.

– Chcielibyśmy wystartować z początkiem przyszłego roku, tak aby po 12 miesiącach ciężkiej pracy widoczne były pierwsze efekty w postaci magazynów energii służących konkretnym celom, takim jak zasilanie pobliskich przedsiębiorstw lub ładowanie pojazdów komunikacji miejskiej i samochodów elektrycznych. Takie rozwiązanie, na szerszą skalę, może gwarantować bezpieczeństwo energetyczne nie tylko dla regionu, ale i całego kraju – zapowiada dr hab. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach.

W lipcu minionego roku w Ministerstwie Aktywów Państwowych w Warszawie ITG KOMAG podpisał porozumienie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, Katowicką Specjalną Stefą Ekonomiczną w Katowicach oraz Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Dotyczyło ono utworzenia komitetu sterującego pracami nad projektem Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Realizacja tego przedsięwzięcia wiązałaby się m.in. z możliwością wnioskowania przez przyszłe klastry energii o środki z funduszy centralnych, np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

14 stycznia w gliwickim Instytucie Techniki Górniczej KOMAG odbyło się spotkanie ekspertów z samorządowcami z Gliwic, Zabrza, Katowic, Bytomia i Rudy Śląskiej, poświęcone projektowi Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.
 

Źródło: Gliwice.eu


 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama