reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TrendForce
Analizy |

Pandemia wpłynęła na rekordowe dostawy laptopów

Z powodu pandemii w 2021 roku dostawy laptopów osiągnęły rekordowy poziom 240 milionów sztuk – raportuje firma analityczna TrendForce.

Eksperci wskazują jednak, że wraz z rosnącą liczbą zaszczepionych osób, wywołane pandemią zapotrzebowanie na te urządzenia będzie się stopniowo osłabiać. TrendForce na obecny rok prognozuje spadek dostaw o 3,3% rok do roku, do 238 mln sztuk, zmniejszył się bowiem popyt wynikający z ekonomicznego efektu pracy i nauki zdalnej.

Dostawy laptopów w 4Q2021 osiągnęły najwyższy poziom w roku (64,6 mln sztuk). Ponadto, ze względu na poważny niedobór układów scalonych produkowanych w dojrzałych procesach technologicznych, portfel zamówień rozciąga się na pierwszy kwartał 2022 roku, więc należy się spodziewać, że martwy sezon będzie krótki. W porównaniu ze średnią kwartalną redukcją o 15% w poprzednich latach, oczekuje się, że tegoroczny spadek wyniesie mniej niż 10% – raportuje TrendForce.

Analitycy zwracają uwagę, że ze względu na niedobór kontenerowców i problemy w zatłoczonych portach, czas wysyłki od producentów w Chinach kontynentalnych do Stanów Zjednoczonych wydłużył się od dwóch do trzech razy w porównaniu do stanu sprzed epidemii. Wszyscy producenci notebooków wysyłają przesyłki z wyprzedzeniem, a odsetek przesyłek lotniczych wzrósł. Wciąż jednak czas realizacji zamówienia jest dłuższy niż oczekiwania klientów, co może przynieść zalanie łańcucha dostaw zduplikowanymi zamówieniami, skutkując nadmiernymi zapasami i ryzykiem anulowania kolejnych zamówień. Eksperci stwierdzają też, że fala wymiany sprzętu komercyjnego spowodowana powrotem do biur będzie główną zmienną, która wpłynie na popyt na notebooki w 2022 roku.

Źródło: TrendForce


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-2
reklama
reklama