reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© EkoenergetykaPolska
Przemysł elektroniczny |

Polski producent ładowarek do aut ma nowego inwestora

Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, obejmie znaczący pakiet mniejszościowy w spółce Ekoenergetyka-Polska dostarczającej infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.

– Z przyjemnością ogłaszamy, że podpisaliśmy umowę z funduszem Enterprise Investors (EI), na mocy której nasz nowy partner biznesowy nabył znaczący mniejszościowy pakiet akcji Ekoenergetyki. To przełomowy moment dla rozwoju firmy i ważny dzień dla sektora elektromobilności w Europie. Wartość inwestycji w naszą spółkę przekroczyła kwotę 200 mln PLN – informuje Ekoenergetyka-Polska w komunikacie. Ekoenergetyka jest polską spółką technologiczną, której głównym obszarem działalności jest projektowanie i produkcja infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, zarówno transportu publicznego, zawodowego jak i użytkowników indywidualnych. Założona w 2009 r. przez Bartosza Kubika i Macieja Wojeńskiego Ekoenergetyka jest pokłosiem akademickiego projektu badawczego, a jej produkty i usługi zostały już wdrożone w największych europejskich miastach, m.in. w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu, Monachium, Paryżu czy Warszawie. Dostarczane przez spółkę rozwiązania są tworzone na miejscu – od prac badawczo-rozwojowych przez projektowanie i produkcję, po sprzedaż i marketing. Ekoenergetyka oferuje również usługi serwisowe oraz posprzedażowe. – Mocno wierzymy w dynamiczny rozwój sektora elektromobilności i jesteśmy pod dużym wrażeniem innowacyjności, zaawansowania technologicznego Ekoenergetyki oraz sposobu, w jaki spółka komercjalizuje tworzone rozwiązania. (…) Rozwiązania Ekoenergetyki zostały wybrane i zaimplementowane przez największych operatorów transportu publicznego w Polsce i Europie, a także wiodące sieci ładowania i dystrybucji paliw. To wszystko sprawia, że spółka ma realny wpływ na rozwój tego młodego i niezwykle szybko rosnącego rynku. Jest to przewaga, którą planujemy wykorzystać by umocnić ją na pozycji lidera – mówi Sebastian Król, partner w EI odpowiedzialny za transakcję. – Postanowiliśmy połączyć siły z Enterprise Investors, aby skorzystać z ich doświadczeń we wspieraniu rozwoju przedsiębiorczych firm na etapie szybkiego wzrostu, w którym dziś znalazła się Ekoenergetyka. Spółka planuje dynamiczną ekspansję przede wszystkim na rynkach zagranicznych. Do tego kolejnego kroku w rozwoju naszej firmy poszukiwaliśmy silnego partnera finansowego, który będzie nas wspierał zarówno kapitałem, jak i doświadczeniem. Teraz możemy skupić się na tym, by stać się światowym graczem numer jeden w swoim segmencie rynku elektromobilności – komentuje Bartosz Kubik, współzałożyciel Ekoenergetyki. Z kolei Maciej Wojeński, współzałożyciel Ekoenergetyki dodaje, że dzięki wsparciu Enterprise Investors firma zamierza dalej dynamicznie rosnąć i jeszcze szybciej rozwijać potencjał technologiczny, produkcyjny i organizacyjny, aby budować najlepsze rozwiązania dla zeroemisyjnego transportu przyszłości.
Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 r. i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 mld EUR. Fundusze te zainwestowały 2,2 mld EUR w 151 spółek działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 135 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,2 mld EUR.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 28 2023 17:23 V21.1.4-2
reklama
reklama