reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Volkswagen
Przemysł elektroniczny |

Volkswagen tworzy europejską spółkę akumulatorową

Grupa Volkswagen zakłada europejską firmę, która zajmie się zarządzaniem działaniami związanymi z akumulatorami i zakładaniem fabryk ogniw akumulatorowych w Europie.

Volkswagen powołał europejską firmę (Société Européenne), aby skonsolidować działania w całym łańcuchu wartości, który dotyczy produkcji akumulatorów – od przetwarzania surowców, przez opracowanie zunifikowanego akumulatora Volkswagena, po zarządzanie europejskimi gigafabrykami – informuje koncern w komunikacie. Zakres działalności firmy obejmie również nowe modele biznesowe oparte na ponownym wykorzystaniu zużytych akumulatorów samochodowych i na recyklingu zawartych w nich cennych surowców. Grupa Volkswagen w ramach strategii NEW AUTO dąży do tego, by zostać wiodącym producentem aut elektrycznych, a jedną z podstawowych kompetencji umożliwiającą osiągnięcie tego celu ma być działalność związana z akumulatorami. Powstanie sześć gigafabryk w Europie
Zakład w Salzgitter w Dolnej Saksonii pod jednym dachem połączy rozwój, planowanie i kontrolę produkcji, stając się w ten sposób centrum akumulatorów koncernu Volkswagen.
Produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter ma rozpocząć się w 2025 r. Gigafabryka w Dolnej Saksonii będzie produkować zunifikowane ogniwa akumulatorowe do samochodów tzw. segmentu wolumenowego Grupy Volkswagen. W początkowej fazie fabryka ma mieć roczną wydajność 20 GWh; na późniejszym etapie planowane jest podwojenie jej do 40 GWh. Na podstawie bieżącej rundy planowania Grupa Volkswagen inwestuje duże środki w rozwój produkcji ogniw akumulatorowych w Salzgitter. Na budowę i eksploatację gigafabryki w Salzgitter do rozpoczęcia produkcji przeznaczono w sumie 2 mld EUR. Volkswagen ocenia, że produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter zapewni w przyszłości pracę dla ponad 2500 osób. Pracownicy zostaną przejęci z fabryki silników w Salzgitter, po przeszkoleniu do nowych obowiązków. W Hiszpanii i Europie Wschodniej planuje się budowę dodatkowych gigafabryk, których lokalizacje mają zostać ustalone w pierwszej połowie 2022 roku. Do 2030 roku Volkswagen zamierza otworzyć w Europie dwie kolejne fabryki ogniw akumulatorowych. Równolegle do rozwoju tych pięciu gigafabryk przez nowo utworzoną europejską firmę, szwedzki start-up – Northvolt AB, w którym Volkswagen ma około 20 procent udziałów – zbuduje kolejną fabrykę w Skellefteå na północy Szwecji. Od 2023 roku zakład ten będzie produkować ogniwa akumulatorowe do samochodów segmentu premium. Northvolt ma już ugruntowaną współpracę z Grupą Volkswagen w obszarze ogniw akumulatorowych do aut tego segmentu. Trzech nowych partnerów strategicznych Volkswagen kontynuuje uprzemysłowienie produkcji akumulatorów na wszystkich poziomach łańcucha wartości. W grudniu firma uzgodniła dwa strategiczne partnerstwa – z firmami Umicore i 24M, a także długoterminową umowę na dostawy z Vulcan Energy Resources. Celem partnerstw jest pomoc w produkcji i zaopatrzeniu w materiały pierwotne, a także optymalizacja produkcji ogniw akumulatorowych w planowanych gigafabrykach. Partnerstwa te mają na celu budowanie know-how w technologii akumulatorów i optymalizację zarządzania kosztami.
W ciągu najbliższych pięciu lat Grupa zainwestuje około 52 mld EUR w rozwój i produkcję nowych aut elektrycznych. Strategia NEW AUTO obejmuje również rozwój nowych obszarów biznesowych: akumulatorów, ładowania i energii. Ponadto, Grupa tworzy platformy technologiczne, które umożliwiają synergię między markami, w tym modułową platformę podłogową MEB oraz platformę SSP, która zadebiutuje w 2026 roku.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama