reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PZLMielec
Przemysł elektroniczny |

PZL Mielec dostarczy kolejne śmigłowce Black Hawk

15 grudnia PZL Mielec podpisał umową na dostawę 4 śmigłowców S-70i dla polskiego wojska, a 9 grudnia – otrzymał zamówienie na sześć maszyn S-70M nowej generacji od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii.

Przedmiotem umowy podpisanej dziś przez należący do koncernu Lockheed Martin PZL Mielec z Inspektoratem Uzbrojenia jest dostawa 4 śmigłowców S-70i wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Wartość umowy wynosi 666 mln PLN brutto, a dostawy śmigłowców zostaną zrealizowane do końca października 2024 roku. – Zakup śmigłowców do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wynika z konieczności dalszego rozwoju zdolności Wojsk Specjalnych w zakresie realizacji zobowiązań związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Sojuszu Północnoatlantyckim. Kolejne śmigłowce zwiększą mobilność pododdziałów Wojsk Specjalnych w obszarze reagowania na zagrożenia asymetryczne i hybrydowe, a jednolita flota statków powietrznych obniży koszty procesu szkolenia i zabezpieczenia logistycznego – informuje MON. To drugie zamówienie śmigłowców S-70i dla Wojsk Specjalnych. W styczniu 2019 roku podpisano umowę na zakup pierwszej partii śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. 4 śmigłowce do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych trafiły do Wojska Polskiego w grudniu 2019 roku. Ministerstwo dodaje, że pozyskiwane na potrzeby Sił Zbrojnych RP śmigłowce S-70i Black Hawk zostały skonfigurowane analogicznie jak śmigłowce zakontraktowane w 2019 r. Z przyczyn operacyjnych nie podaje się szczegółów dotyczących wyposażenia zamówionych śmigłowców.
W ubiegłym tygodniu natomiast PZL Mielec poinformował o otrzymaniu od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii zamówienia na sześć śmigłowców użytkowych Black Hawk S-70M nowej generacji. To pierwsze zamówienie, które jest następstwem niedawnego podpisania czteroletniej umowy ramowej, w ramach której w ciągu najbliższych czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 jednostek śmigłowców Black Hawk S-70M wyprodukowanych w Polsce – czytamy w komunikacie firmy. Pierwsze sześć śmigłowców – trzy skonfigurowane do operacji morskich i trzy do wsparcia operacji lądowych – zostaną dostarczone we współpracy z Romaero i DELTAMED w trakcie 2023 roku. Rumunia staje się 11. krajem i 18. klientem śmigłowców Black Hawk produkowanych w PZL Mielec.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-2
reklama
reklama